Premiér pohrozil prezidentu omezením zahraničních cest

Ostrý spor vzplál mezi premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem Václavem Klausem. Na zahraničních cestách, zvláště po zemích Evropské unie, by podle premiéra měla hlava státu vystupovat v souladu se záměry vlády. Takový výklad ovšem prezident Klaus zásadně odmítá. Zatímco Paroubkův kabinet si vytkl schválení evropské ústavní smlouvy za svůj hlavní cíl, Klaus ji naopak často a veřejně kritizuje. To je také důvod celého sporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Předseda vlády říká: "Já si myslím, že vláda bude napříště postupovat tak, aby pan prezident dostával jasný mandát, jaká stanoviska má na zahraničních cestách v rámci Evropské unie zastávat. V opačném případě je také otázka takových věcí jako třeba summit Rady Evropy ve Varšavě - na taková setkání může jezdit buďto prezident republiky, anebo jiný představitel výkonné moci. Takže to může být klidně premiér."

Jinak řečeno, Paroubek hrozí hlavě státu, že omezí její cesty po zemích Evropské unie. Premiér tvrdí, že podle naší ústavy formuje zahraniční politiku vláda, a ta proto podle něj prezidentovi nařídí, jaká stanoviska má v zahraničí zaujímat. Klaus po svém mluvčím Petru Hájkovi vzkázal: "Opakovaně sděluji, že by bylo dobré, kdyby si pan premiér pozorně prostudoval Ústavu České republiky. S interpretací, kterou provádí, není možné souhlasit a zásadně ji odmítám."

Ministr zahraničí Cyril Svoboda v televizi Prima uvedl, že vláda chce docílit toho, aby zástupci českého státu mluvili v zahraničí jedním hlasem. "Nemůžete přece po někom chtít, někde v cizině, aby studoval českou ústavu," řekl Svoboda.

Prezident pozve začátkem příštího týdne předsedu vlády na schůzku, aby si celou záležitost vyjasnili. Paroubek se domnívá, že Klaus musí v zahraničí vystupovat jako prezident, ne jako občan. Podle toho by měl formulovat svá vyjádření, zdůrazňuje premiér. Právníci ale většinou zastávají názor, že ústava nedává jednoznačnou odpověď, který z politiků má pravdu. Za prezidenta a svého čestného předsedu se postavila opoziční ODS.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme