Premiér považuje aféru kolem Unipetrolu za provokaci

Premiér Jiří Paroubek považuje události týkající se privatizace Unipetrolu polskou firmou PKN Orlen, kterou provázejí nařčení z korupce, za provokaci. Během návštěvy Gdaňsku o aféře jednal i s polským prezidentem Aleksanderem Kwašniewským a premiérem Markem Belkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Podle Paroubka byla polská investice v Česku ochráněna:"Hovořili jsme také o tom, že privatizace Orlenu byla dokončena. V podstatě tím rozhodnutím Komise pro cenné papíry u nás poslední jakékoli pochybnosti a snahy o cokoli třeba tam narušit jsou u konce. Myslím, že celá věc je tak, jak má být a polská investice u nás je ochráněna."

Důkazy o údajném korupčním jednání měla přinést nahrávka televize Nova. Za kontakty s podezřelým lobbistou Jackem Spyrou už premiér Jiří Paroubek propustil šéfa své kanceláře Zdeňka Doležela. Nařčení v této kauze čelí také bývalý premiér a současný předseda ČSSD Stanislav Gross. Ten pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál reagoval takto: "Jediný způsob obrany, který mohu v této chvíli volit je to, co jsem udělal. Ještě v noci jsem podal trestní oznámení na policii na osobu, která v záznamu vystupovala pod jménem Jacek Spyra, i když je otázkou jestli se tak ve skutečnosti jmenuje. Údaje, které uváděl, jsou nepravdivé a lživé a určitě mě to může hodně poškodit."Více se dočtete ZDE.

Na Doležela i Spyru už podal trestní oznámení i Úřad vlády. Korupční aférou kolem privatizace Unipetrolu by se měla podle stínového ministra vnitra ODS Ivana Langera zabývat Bezpečnostní informační služba. Polský lobbista Jacek Spyra totiž podle zatím nepotvrzených informací je důstojníkem nebo spolupracovníkem polské zpravodajské služby. Pokud by to byla podle Langera pravda, jde o velmi alarmující skutečnost.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a ODS Miroslava Němcová vyzvala předsedu Sněmovny Lubomíra Zaorálka, aby se v kauze privatizace Unipetrolu a možných korupčních okolností tohoto obchodu obrátil na maršálka polského Sejmu Wlodzimierze Cimoszewicze. "Domnívám se, že spolupráce na parlamentní úrovni má opodstatnění a je žádoucí. Touto cestou lze získat kompletní informace, které by pomohly vysvětlit roli zástupců České republiky v celé kauze," napsala v otevřeném dopise Zaorálkovi Němcová.

Ministr financí Bohuslav Sobotka trvá na tom, že vláda má kvůli privatizaci Unipetrolu čisté svědomí. Podezření z korupce, které odstartoval polský lobbista Jacek Spyra, se podle Sobotky samotného rozhodnutí kabinetu o privatizaci Unipetrolu netýká. Jak dál vicepremiér Sobotka řekl, ministři vzali na vědomí informaci, že také Úřad vlády podal trestní oznámení jak na lobbistu Spyru, tak i na odvolaného šéfa Paroubkovy a před tím i Grossovy kanceláře Zdeňka Doležela. Bohuslav Sobotka si přitom myslí, že konat by teď měla hlavně policie. Nikoli případná parlamentní vyšetřovací komise, jak požadují někteří zástupci opozice.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Pavel Otto, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme