Premiér považuje spor mezi Němcem a Benešovou za uzavřený

Ukončit spor dohodou, takové řešení navrhuje nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové a ministerstvu spravedlnosti premiér Jiří Paroubek. Obě strany se do sporu dostaly kvůli kauze katarského prince. Ten je v Česku obviněný z pohlavního zneužívání dívek mladších patnácti let. Ministr spravedlnosti ho chtěl vydat k soudu do Kataru, nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové se ale tento postup nelíbil. Jak premiér Jiří Paroubek řekl BBC, její reakce na celou věc byla nepřiměřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jiří Paroubek

Premiér Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Já očekávám její omluvu. Stejně jako očekávám omluvu od pana Dimuna ve vztahu k nejvyšší státní zástupkyni, protože ta slova také přehnal. Tím to pro mne končí. Premiér tohoto státu má tolik jiných věcí na práci a tímto se už nemůže dále zabývat," řekl Paroubek.

Premiér ale nechtěl říci, jak celá kauza skončí. Navrhnul řešení, které by mohlo být schůdné pro obě strany sporu. "Já neříkám, co bude výsledkem, ale čekám dohodu. Já si myslím, že to má hodně aspektů, které z toho vyplívají. Například pokud si tu katarského prince ponecháme a odsoudíme jej, tak může být vydán poté, co bude odsouzen."

Nicméně Paroubek dodal, že zjistit, kdo má ve sporu pravdu, je velice složité. "Podstata problému je v odborné právní oblasti. Tady jde o vydání pachatele trestného činu, kterým je katarský princ, do Kataru. Já jsem si na to nechal udělat odborné stanovisko od pana Bureše a musím říct, že je nejednoznačné a ukazuje se, že pravdu mohou mít oba."

Do konfliktu mezi ministrem spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyní se premiér Jiří Paroubek vložil ve středu odpoledne. Pozval si Pavla Němce i Marii Benešovou do Kramářovy vily, kde s nimi jednal více než půldruhé hodiny. Spor mezi oběma stranami vznikl také o to, do jaké míry může ministerstvo spravedlnosti zasahovat do práce justice a státních zastupitelství.

Na výsledek jednání čekali před Kramářovou vilou všechny televizní štáby, rozhlas, i píšící novináři. Ani jednomu z aktérů ale nestáli za to, aby jim sdělil byť jen stručnou informaci. Všichni odjeli v limuzínách se zataženými okny a bez zastavení.

Výsledek schůzky pak Radiožurnálu telefonicky oznámila mluvčí vlády Veronika Skořepová. "Pan premiér jak paní Benešové, tak panu ministru Němcovi dal najevo, že nehodlá připustit do budoucna konflikty na veřejnosti mezi dvěma vysokými ústavními činiteli. Celý konflikt považuje za uzavřený."

Marika Táborská, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme