Premiér požádal o čas k vyjednávání o financích ve zdravotnictví

Zdravotnická tripartita posoudí v pondělí zprávu ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, jak se daří plnit opatření, která by měla v krátké době vylepšit zdravotnické finance. Zdravotnictvím proteče ročně 200 miliard korun, systém je ale už zatížen dluhem ve výši 10 miliard, který do konce roku stoupne o další dvě miliardy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek dnes požádal o čas k vyjednávání, aby se stávající situace mohla během několika měsíců zlepšit. "Nedokážu to řešení nabídnout ze dne na den. Především mě mrzí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna je v takovém stavu, že pět let se s tím nic moc nedělalo. Musíme v příštích dvou týdnech hovořit o tom, jaká opatření přijme VZP k tomu, aby se stabilizovaly finance," řekl premiér.

Podle šéfa České lékařské komory Davida Ratha by narůstající deficit pojišťoven mohlo eliminovat důsledné plnění vyhlášek Ministerstva zdravotnictví, které stanovují výdaje na péči. Pojišťovny, ale i opoziční ODS naopak tvrdí, že právě vyhlášky deficit nadále prohlubují. Určitou vinu na tom podle místopředsedy občanských demokratů Petra Nečase nese i Rath, který se na přípravě vyhlášek podílel. Rath to ale odmítá.

"Vyhlášky dva roky nevyšly, a když letos vyšly, tak dosud nejsou pojišťovnou respektovány. Ony tedy vlastně neplatí. Je pravda, že jsme se na jejich tvorbě podíleli, ale ty vyhlášky byly koncipovány tak, aby právě vylepšily hospodaření pojišťoven. Kdyby je pojišťovny respektovaly, tak dneska je ten dluh nižší. Ony je nerespektují a ještě na ně svádí problémy. To je skutečně absurdní," dodal Rath.

Šéf odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger se domnívá, že lidé zainteresovaní v problematice zdravotního pojišťovnictví nedůsledně porovnávají vztah mezi vzrůstající spotřebou zdravotní péče a jejím vlivem na zdraví lidí. Přitom to podle Schlangra dokonale ilustrují jednotlivé regiony.

"Zatím to nikoho nezajímalo. Jedině odbory a zaměstnavatele. Politici a ti, kteří ten systém provozují, jsou k tomu stále hluší, slepí i němí," řekl Schlang.

Jan Hrbáček, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme