Premiér příští týden seznámí prezidenta s personálním složením vlády

Premiér Mirek Topolánek předloží do konce příštího týdne prezidentu Václavu Klausovi seznam kandidátů na ministry nové vlády. Oba politici se na tom shodli na dnešní schůzce na Pražském hradě. Které politické strany se na složení nového kabinetu budou podílet, Topolánek ale zatím neprozradil. Naznačil ovšem, že prezident by se jmenováním některých ministrů nemusel souhlasit. Konec příštího týdne je podle Topolánka nejzazším termínem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Po dnešním setkání s hlavou státu na Pražském hradě řekl Mirek Topolánek novinářům, že do konce příštího týdne předloží prezidentu Václavu Klausovi seznam kandidátů na ministry nové vlády. Topolánek ale zástupcům médií neprozradil, které politické strany se na složení nového kabinetu budou podílet, ale zmínil se o tom, že některá jména budoucích ministrů by mohla být pro prezidenta problematická: "My jsme se bavili o tom, jaká by ta vláda mohla být. Jak řešíme s Jiřím Paroubkem personální obsazení, tak pan prezident signalizoval, že s některými jmény by mohl mít problém," řekl Topolánek, ale neuvedl, o která konkrétní jména jde.

Zdroj z ČSSD prozradil Radiožurnálu, že jedním z nich je údajně jméno kandidáta Lidového domu na křeslo šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka, předseda ČSSD Jiří Paroubek však nechtěl žádné spekulace potvrdit.

Konec příštího týdne je podle Topolánka nejzazším termínem: "Dohodli jsme se jednoznačně, že on (prezident) teď odjíždí na zahraniční cestu, zřejmě před mým odjezdem do Bruselu ho tu na Hradě bude čekat seznam členů vlády, kterou mu navrhnu. Chtěli bychom na konci příštího týdne ten problém vyřešit. Bude mít buď vládu s vyjednanou důvěrou, nebo vládu bez vyjednané důvěry," poznamenal premiér. Naznačil tak, že by návrh členů vlády mohl na Pražský hrad zaslat ve středu 13. prosince, protože ve čtvrtek zamíří do Bruselu na summit EU. Prezident Klaus by se zase ve čtvrtek měl vrátit do z týdenní návštěvy Afriky.

Milan Kopp, Veronika Malá, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme