Premiér pro ČRo: Prioritou roku 2012 je zvládnutí ekonomické situace

Pouhé dva dny před úmrtím Václava Havla vznikl bilanční rozhovor s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem. Exkluzivně pro Rádio Česko otevřeně zhodnotil práci současného koaličního kabinetu i krize, kterými v tomto roce prošel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas při TK o pomoci eurozóně | Foto: Filip Jandourek

Za hlavní úspěch vlády přitom Nečas označil udržení stability veřejných financí:

„Že se nám podařilo v průběhu letošního roku schválit celou řadu velmi důležitých reforem. Ať již reformu důchodů, reformu sociálního systému, reformu trhu práce, zdravotnictví, sociálního systému. Ale také důležitá protikorupční opatření. “

Co naopak považujete za nepodařené dílo vašeho kabinetu?

„Jakkoli jsem tady řekl, že kroky, které považuji za úspěch, hodnotím pozitivně, tak v každém případě, a na to mám dost pokory, abych přiznal, že rozhodně jsme té práce měli udělat více. Rozhodně jsme udělali chyby v komunikaci s veřejností. V tom vláda dvakrát přesvědčivá není. I já za to samozřejmě nesu největší odpovědnost. Potřebujeme přesvědčit lidi, že děláme kroky, které sice možná nejsou populární, ale v dlouhodobém horizontu jednoznačně přinesou pozitivní body této zemi. Když se podívají po Evropě, co se děje v zemích, kde dlouho strkali před problémy hlavy do písku. A my nechceme strkat hlavy do písku. Chceme dělat pozitivní kroky, které zemi prospějí," uvedl Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

K mikrofonu Rádia Česko pozvala předsedu vlády Petra Nečase reportérka Milada Richterová

„Určitě je tady věc, že jsme nedokázali přesvědčit veřejnost, že se snažíme zúžit prostor pro korupci, aby boj proti ní byl účinnější. Takže nemůžeme být spokojeni, to přiznávám."

Co vás asi dost potrápilo, bylo, že vaše koaliční vláda letos prošla letos několika krizemi. Někteří politici z TOP 09 a VV to přirovnávají k permanentnímu stavu manželství těsně před rozvodem. Jak to spatřujete vy?

„Každé přirovnání trochu sedí a trochu kulhá. Je skutečností, že jsme si prošli několika krizemi. Není to pro mne překvapivé. Když se podíváme do dějin koaličních vlád v Česku, tak to nebyla nikdy procházka růžovým sadem. Koaliční vládnutí je komplikované, bolí, dospívá ke krizím. Nicméně, to, co je klíčové: všechny krize jsme zvládli a troufám si říci, že postavení vlády v prosinci 2011 je silnější, než v prosinci 2010," zdůraznil Petr Nečas.

Očekáváte, že vydrží až do konce řádného volebního období?

„Pokud u všech tří koaličních stran zvítězí vědomí odpovědnosti, zvítězí vědomí toho, že víme, v jaké složité situaci jsme, nejen my, ale celá Evropa, že není čas na politické hrátky. Jestliže zvítězí vědomí, že ono v podstatě moc jiných alternativ oproti stávajícímu uspořádání není, tak jsem přesvědčený, že následující měsíce a roky jsme schopni zvládnout."

Jaké hlavní úkoly čekají vládu v roce 2012? Co budete považovat za prioritní pro naši zemi?

„Určitě zvládnutí nelehké ekonomické situace, která je v Evropě, a má samozřejmě dopad na Českou republiku. Uděláme vše pro to, abychom ji zvládli odpovědně a důstojně pro tuto zemi. Abychom minimalizovali dopady tam, kde vláda má možnosti tyto dopady minimalizovat, a kde je nezbytné dále pokračovat v tom, abychom konsolidovali veřejné finance, abychom v nich měli pořádek. Aby se tady zužoval prostor, který má možné koruptivní jednání. Abychom pokračovali v nezbytných reformách," konstatoval premiér Nečas.

Strakova akademie | Foto: Tomáš Adamec

Co byste vzkázal občanům, kteří už mají poměrně velký strach z toho, co je v příštím roce čeká? Jaké časy nás čekají?

„Musím otevřeně říci, že to v této chvíli nedokáže nikdo říci. Situace se může změnit v pozitivním i negativním smyslu. To nejhorší, co by nás mělo zachvátit, by byla nějaká panika, nebo pocit permanentního strachu. To je něco, co ochromuje lidské chování. Ano, čekají nás možná nelehké časy, ale nesdílím názor, že to automaticky znamená nějakou apokalypsu. Opravdu, takto bychom strašit neměli. Vývoj, pokud se podaří zvládnout na úrovni eurozóny, Evropské unie, nemusí být zase nijak prudce krizový. Jde o to zvládnout to tak, abychom minimalizovali škody pro naši zemi.

Končící rok musel být pro vás jako premiéra určitě pracovně vyčerpávající náročný. Odpočinete si alespoň o vánočních svátcích?

Tak musím říci, že v to pevně doufám, ale garantovat to sám sobě, nemůžu,“ řekl závěrem předseda vlády Petr Nečas.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme