Premiér Rusnok předal prezidentovi demisi svého kabinetu. Vládnout bude až do voleb

Premiér Jiří Rusnok předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi své vlády. Ten ji přijal. Minutý týden kabinet nezískal důvěru Sněmovny. Zeman pověřil Rusnkovou vládu řízením země do ustanovení nového kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman přijal předsedu vlády Jiřího Rusnoka (vpravo), který podal do jeho rukou demisi | Zdroj: ČTK

„Jak doufám vlády, které vzejde ze svobodných voleb. Dovolte mně, abych vaší vládě do tohoto období popřál mnoho úspěchů,“ řekl Zeman.

Rusnok podal demisi poté, co jeho vláda minulý týden nezískala důvěru sněmovny. Podporu našel jen u 93 zákonodárců.

Hlasování se ale podepsalo i na soudržnosti bývalé koalice. Ta ztratila ve sněmovně většinu a strany začaly jednat o předčasných volbách a rozpuštění dolní komory. Na to by mohlo dojít příští úterý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O demisi Rusnokovy vlády a rozpuštění sněmovny mluvil politolog Jan Outlý

Prezident Miloš Zeman už avizoval, že je připraven poslancům vyhovět okamžitě a nebude rozpuštění sněmovny natahovat:

„Pokud k němu dojde, tak jsem vždy říkal, že jediná cesta, jak dojít ke svobodným volbám, je úřednická vláda, což se splnilo. Nemám důvod zbytečně odkládat vyhlášení o rozpuštění poslanecké sněmovny.“

V takovém případě by návrhy Rusnokovy vlády schvaloval Senát, kde většinu drží sociální demokraté. Premiér se už sešel se šéfem horní komory Milanem Štěchem z ČSSD, aby s ním probral nové rozdělení pravomocí.

Žádná velká rozhodnutí

Politolog Jan Outlý z pražské Metropolitní univerzity se ale nebojí toho, že by se ministři v demisi snažili přes Senát protlačit zákony, které by sněmovnou neprošly.

„Ústava říká, že zákonná opatření mohou být Senátem přijímána pouze v neodkladných záležitostech, které by jinak byly řešeny silou zákona. Navíc poté, co je sněmovna znovu ustanovena, musí schválit rozhodnutí Senátu, aby mohla dále platit,“ říká Outlý.

Strany bývalé koalice ministrům vzkázaly, že by kabinet v demisi neměl činit žádná zásadní rozhodnutí, například rozhodovat o prodloužení pronájmu stíhaček Grippen.

„Naše priority jsou jasné. Jsme vláda v demisi a naší prioritou je zajistit chod státních institucí, hladké fungování běžného provozu veřejné a státní správy. A to budeme dělat. Pokud je někde nutné i pro toto udělat nějaká rozhodnutí, tak je budeme činit,“ řekl Rusnok.

Podle Outlého je důležité mít na paměti to, že se na pozadí vlády bude odehrávat předvolební kampaň. „Někteří ministři, především ti, jejichž jména jsou spojena s SPOZ, se budou snažit postu využít ke zviditelnění. Myslím si, že tady se můžeme dočkat nalézání kostlivců ve skříni,“ míní Jan Outlý.

Vláda ČR | Foto: Český rozhlas

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme