FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Premiér se opět vloží do sporu představitelů justice

Premiér Jiří Paroubek vyzve ministra spravedlnosti Pavla Němce a nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, aby zmírnili svůj spor. Němec a Benešová se veřejně dohadují kvůli případu katarského prince. Ministr tento týden vyzval nejvyšší státní zástupkyni k rezignaci, ta to ale odmítla. O jejím osudu rozhodne příští týden koaliční schůzka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Pro setrvání Benešové ve funkci se vyslovili lidovci a nepřímo ji podpořil i předseda ČSSD Stanislav Gross: "Jedna věc je rozhodnutí Nejvyššího soudu o tom, zda ministr spravedlnosti má právo takové rozhodnutí učinit, a myslím si, že to rozhodnutí je nezpochybnitelné. Ale otázka spočívá v tom, jestli je to rozhodnutí věcně správné. S tím už mám daleko větší problémy. Společenská nebezpečnost této trestné činnosti byla poměrně velká. Rozhodně, kdybych byl v pozici ministra spravedlnosti, tak takto postupovat nebudu," upřesnil Gross.

Ministr spravedlnosti vyzval nejvyšší státní zástupkyni, aby zveřejnila svoji analýzu trestního práva Kataru. Podle ministerstva totiž dokument neodpovídá realitě a právě na základě analýzy dala Benešová podle mluvčího ministerstva Dimuna pokyn policii, aby prověřila postup ministra Němce. Ten totiž rozhodl o předání prince do Kataru. Soudy jeho rozhodnutí neakceptovaly a katarský princ Sání byl nepravomocně odsouzen ke 2 a půl letům vězení. Nejvyšší soud ale ministrově stížnosti vyhověl a předal případ do Kataru.

Podle deníku Právo se předseda vlády Paroubek dohodl s ministrem Němcem na odvolání Benešové z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Nahradit by ji mohl soudce Nejvyššího správního soudu Jiří Vyvadil, potvrdily deníku dva na sobě nezávislé zdroje. Na tuto informaci ale v sobotu reagovala mluvčí vlády Lucie Orgoníková a oznámila, že Jiří Vyvadil má být od září náměstkem ministra spravedlnosti.

Kauza katarského prince zřejmě skončí u Ústavního soudu

Tým právních expertů Občanské demokratické strany totiž chystá kvůli tomuto případu ústavní stížnost. Chce, aby Ústavní soud přezkoumal trestní řád, který dává ministru spravedlnosti právo předávat trestní stíhání do zahraničí. Domnívají se, že takové právo je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a zásadou zákonného soudu, čili že nikdo nesmí být odňat svému soudci.

Pavel Němec

Stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil Radiožurnálu potvrdil, že impulsem byl právě postup ministra Pavla Němce.

"My si myslíme, že ministr spravedlnosti v této kauze rozhodoval nestandardně, že nebyly dány důvody pro to, aby bylo trestní stíhání předáno do Kataru, a proto chceme, aby Ústavní soud přezkoumal příslušnou pasáž trestního řádu, a pokud ji označí za protiústavní, aby ji zrušil. Myslíme si, že tímto postupem se zabrání do budoucna, aby podobná nestandardní rozhodnutí.byla dělána," zdůraznil Pospíšil.

Princ by mohl chtít odškodnění

Podle právníka katarského prince Josefa Lžičaře by Sání mohl za nezákonnou vazbu žádat odškodné až 300 tisíc dolarů. Advokát také vysvětlil, jak podobné případy upravují české zákony: "Kolik může člověk dostat za nezákonnou vazbu? Řeknu to jako právník jednoduše - v současné době dostanete ušlý výdělek. Jestli jste nebyl zaměstnaný, nemusíte dostat vůbec nic, pokud byste neprokázal, že než vás dali do vazby, jste měl dohodu o sjednání pracovního poměru a mohl jste si vydělat tolik a tolik."

Lžičař dodal, že Sání si údajně měsíčně vydělával jako podnikatel kolem 60 tisíc amerických dolarů. Princ se měl vyjádřit, že chce být s Lžičařem nadále ve spojení.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme