Premiér se postavil za nejvyšší státní zástupkyni, ministr Němec za ni hledá náhradu

Premiér Jiří Paroubek očekává, že se nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová omluví TV Nova za svůj výrok o úplatku jejímu reportérovi. Premiér zároveň prohlásil, že mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun je zdrojem napětí a on není s jeho osobou spokojen. To prý dal najevo už i ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi. Ten chce najít do několika týdnů za Benešovou náhradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

"Paní nejvyšší státní zástupkyně strávila podle mně šest velmi úspěšných let. Myslím, že to je dlouhá a dostatečná doba u nejvyššího státního zástupce. Chci také říci, že v koalici v příštích týdnech, případně měsících, podpořím debatu o možném nástupci nejvyšší státní zástupkyně," uvedl premiér. Je podle něj ale pravděpodobné, že Benešová zůstane ve funkci až do konce volebního období, to znamená ještě rok.

"Není důležitá osoba, ale vlastnosti a odborné předpoklady, který by měl mít její nástupce. Aby to byl určitý pokrok, pokud bychom funkcionáře v této funkci měnili. V tuto chvíli mezi nejvyššími státními zástupci obecně takovou osobnost na trhu nevidím," řekl premiér.

Také řekl, že Benešovou považuje za čestnou a neúplatnou a že stát se bez ní - obzvlášť po teroristických útocích v Londýně - neobejde. Na prohlášení premiéra reagovala Marie Benešová velmi stručně a zatím pouze přes svoji mluvčí Kateřinu Kalačovou: "Nejvyšší státní zastupitelství bere na vědomí a plně respektuje rozhodnutí pana premiéra. Žádná další vyjádření nebudeme poskytovat."

Benešová podle Novy tuto soukromou televizi obvinila, že její zpravodaj vzal od mluvčího ministerstva spravedlnosti úplatek za to, že uměle vyvolal spor mezi odstupujícím žalobcem Radkem Ondrušem a Nejvyšším státním zastupitelstvím. Benešová pak uznala, že výrokem o uplácení reportéra pochybila.

Ministr spravedlnosti hledá kandidáty na nejvyššího státního zástupce

V pátek ministr Němec odeslal Marii Benešové dopis s žádostí, aby doložila svá tvrzení, ve kterých obvinila redaktora TV Nova z přijímání úplatku od mluvčího ministerstva spravedlnosti. Němec potvrdil, že Benešové dal čas do pondělí. Poté zvažoval vypracovat návrh na její odvolání. Už má také několik tipů na nového nejvyššího státního zástupce a věří, že nástupce Benešové najde během několika týdnů.

"Vidím několik takových kandidátů, ale jistě pochopíte, že se svými personálními úvahy seznámím své koaliční partnery. Úvahami jsem se začal zabývat poté, co předseda vlády se vyslovil pro hledání vhodného kandidáta," řekl Němec.

Ministr Němec zároveň prohlásil, že nemá důvod, proč by odvolával svého tiskového mluvčího Petra Dimuna, a to přesto, že premiér Jiří Paroubek je s prací Dimuna nespokojený.

O případném odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové by musela rozhodnout celá vláda. Už teď ale jasné, že Benešová má podporu lidovců. V České televizi to naznačil šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Lucie Husárová 1, Marián Vojtek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme