Premiér seznámil poslance s protikrizovým plánem

Přivést více peněz do ekonomiky. To je hlavní cíl vládního balíčku protikrizových opatření, se kterým premiér Mirek Topolánek seznámil poslance. Vláda podle něj poskytne nejen garance na některé úvěry, ale bude i spolufinancovat některé projekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Poslanci budou v debatě o protikrizových opatřeních pokračovat ve čtvrtek. Opozice by byla ale ochotna zvednout ruku pouze pro některé návrhy. Požaduje, aby se o nich hlasovalo jednotlivě. To ale odmítá vláda s tím, že budou účinná pouze všechna najednou. Samotné protikrizové zákony by pak měly být do sněmovny předloženy v březnu.

Vládní plán boje s krizí zahrne kroky jak na příjmové, tak na výdajové stránce státního rozpočtu. Podle premiéra Topolánka jsou součástí plánu legislativní i exekutivní nástroje. Opatření proti světové hospodářské krizi představila v lednu také ČSSD. Chce zavést například třicetiprocentní daň ze superhrubé mzdy pro lidi, kteří vydělávají více než 1,2 milionu korun ročně. Dále hodlá zvýšit základní slevu na dani o 3 600 korun ročně nebo letos jednorázově vyplatit 13. důchod starobním i invalidním důchodcům.

České hospodářství si v závěru loňského roku překvapivě udrželo růst. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1 %. Ekonomové přitom kvůli propadům našeho exportu a místní průmyslové výroby očekávali stagnaci nebo pokles. Za o něco lepším výkonem českého hospodářství stojí podle domácích ekonomů hlavně tvorba zásob, řada firem totiž kvůli propadu poptávky vyráběla na sklad.

Přečtěte si také:
Hospodářský výkon Evropy podle nejnovějších čísel stále klesá

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme