Premiér si chce usmířit sudetoněmecké antifašisty

Český premiér Jiří Paroubek se rozhodl začít vysílat usmiřovací signály. Mimo jiné si chce usmířit i sudetoněmecké antifašisty. O tom, jaké gesto vůči nim by měla Česká republika zvolit, bude také jednat i s premiérem Slovenska Mikulášem Dzurindou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek | Zdroj: ČTK

Podle Tomáše Kavky z Česko-německého fondu budoucnosti je zatím těžké Paroubkovo rozhodnutí jakkoliv komentovat, protože zatím nebylo rozhodnuto o formě, s jakou si chce antifašisty udobřit. "Z povahy věci je jakákoliv humanitární činnost pozitivní. Pokud vycházím z toho, co se objevilo v českém tisku, tak by ani toto gesto nemělo znamenat nějaké rozbouření právně-politických vod, ale mělo by jít o určitou formu sebereflexe," uvedl.

Podle něho je nutné, aby se vládě podařilo pro usmiřovací gesto získat co možná největší podporu, protože atmosféra tohoto gesta je důležitější, než jeho samotná forma. Sám přitom nechtěl příliš komentovat možnost, že by oním gestem mohlo být i finanční odškodnění.

"Vyčkejme s čím přijde pan premiér, s čím přijde česká vláda. Otázka peněz je vždy vnímána velmi citlivě. Na jednu stranu se penězům připisuje velký význam, na druhou stranu se říká, že peníze nemohou žádnou historickou křivdu vyvážit," řekl Kavka.

Mohlo by jít přibližně o stovky osob, které dosud žijí. Zatím ale není jasné, jakou formu by gesto usmíření mělo mít. "Pokud by se pracovalo čistě teoreticky v rovině nějaké definice, tak by asi bylo vhodné použít definic, kterých česká vláda použila už v 90. letech v takzvaném zálohovém odškodnění pro české oběti nacizmu v roce 1994. Předpokládám, že by bylo vhodné použít těch samých definic, ovšem s tím rozdílem, že by se to nevztahovalo na občany České republiky," doplnil Kavka.

V Německu se na tento pokus ale tváří velmi rezervovaně a v Rakousku to v podstatě odmítli. Podle Kavky mají sudetští Němci strach, aby se tím nenarušila soudržnost sudetoněmecké skupiny. "Kdekoliv je jakkoliv humanitární gesto politizováno, tak k tomu přistupuje další faktor, že někomu to může připadat jako málo, někomu jako moc. To se ukazuje i v tomto případě, byť žádné oficiální obrysy tohoto gesta neznáme," dodal.

David Vandrovec, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme