Premiér Sobotka navrhne Srbsku pomoc s uprchlíky i vstupem do EU

Předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem a šéfem průmyslu Janem Mládkem ze stejné strany odlétá do Srbské republiky. Pozval je premiér Aleksandar Vučić. Jedním z hlavních témat návštěvy bude migrační krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle Bohuslava Sobotky budou mluvit o tom, jak by mohla Česká republika pomoct se zvládáním vlny uprchlíků na Balkáně.

„My tam jedeme především poslouchat. Zajímá nás, jakou formu pomoci by srbská strana uvítala. Chceme o tom s nimi naprosto konkrétně mluvit, protože si uvědomujeme velkou zátěž, které v současné době Srbsko čelí, protože jím prochází velké množství uprchlíků,“ vysvětlil předseda vlády, co je cílem návštěvy.

„Jsme připraveni Srbům pomoci. Srbsko je tranzitní zemí. Oni v současné době nechtějí stavět jako Maďaři plot, ale nejsou součástí Schengenu. Migranti přes jejich území pouze prochází,“ potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec za ČSSD.

Česko podle ministra pomůže Srbsku především technikou, zkušenostmi a lidmi.

„Vysíláme tam pozorovatele, abychom viděli, zda se tam neshromažďuje nějaká větší migrační vlna. Počkáme si, co partneři budou chtít,“ dodal ministr vnitra.

Český premiér chce Srbsku nabídnout pomoc i při přípravě na členství v Evropské unii.

„Sami si dobře pamatujeme, jak složitý byl pro Českou republiku přístupový proces, jak složitě administrativně náročně jsme vyjednávali s Evropskou komisí o tom, abychom jednotlivé podmínky splnili,“ dodal.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme