Premiér Sobotka odlétá do Číny. Chce navázat další hospodářské kontakty

Premiér Bohuslav Sobotka dnes odlétá na šestidenní návštěvu Číny. Doprovází ho ministři zdravotnictví, dopravy a místního rozvoje a také početná skupina podnikatelů. Hlavní prioritou cesty je rozvoj spolupráce obou zemí v oblasti hospodářství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Během pobytu Sobotka podepíše třeba dohodu o zapojení do iniciativy Nová hedvábná stezka, která má lépe propojit ekonomickou spolupráci Číny a východoevropských států.

Předseda vlády se zúčastní ekonomického fóra a setká se s řadou vrcholných představitelů významných čínských finančních institucí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři společně s premiérem míří do Číny. Doufají, že se jim podaří zlepšit ekonomické vztahy s asijskou velmocí. Více Jitka Hanžlová

Vrcholem cesty je účast na čtvrtém summitu 16+1, tedy předsedů vlád středo a východoevropských zemí a Číny.

Na programu jsou i jednání o podpoře cestovního ruchu, spolupráce v oblasti zdravotnictví, průmyslu nebo energetiky.

Praha má podle Sobotky šanci stát se centrem čínských finančníků. Sobotka to zmínil už v říjnu. V projevu na čínském investičním fóru si pochvaloval záměr vybudovat z ruzyňského letiště přepravní uzel na trase do střední a východní Evropy.

„Je to jedinečná příležitost pro letectví i pro rozvoj cestovního ruchu a podnikatelskou spolupráci obou zemí,“ prohlásil.

Příliv čínských turistů

Podle Sobotky to prospěje turistickému ruchu. Zatímco ještě před sedmi lety přijelo do České republiky necelých 20 tisíc čínských turistů, loni už se jejich počet navýšil na více než 211 tisíc.

V Česku taky více utrácí. Ve třetím čtvrtletí každý z nich nechal v průměru v místních restauracích, hotelích a obchodech 19 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech své návštěvy Číny mluvil premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD

„Je tam především zaměření na šperky a hodinky, na druhém místě je móda,“ potvrdila Zuzana Roubíčková ze společnosti Global Blue.

Pokud jde o přímé investice, peníze z Číny míří třeba do výroby automobilových součástek nebo do bankovnictví.

Na český trh letos vstoupila čtvrtá největší čínská banka Bank of China. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý při té příležitosti ocenil možnou pomoc menším podnikům.

„Z různých důvodů v posledních dvou letech došlo k velkému oteplení v česko-čínských vztazích. Je důležité, že i bez ohledu na různé politické rozdíly přichází především ve sféře ekonomické,“ řekl.

Podíl ve Slávii i pivovarech

Svoje sídlo má mít v Praze i čínská investiční skupina CEFC, která už kapitálově vstoupila do několika českých firem.

Podíl má ve fotbalové Slávii, v pivovarech Lobkowicz nebo třeba v letecké společnosti Travel Service. Na další investice Česko čeká.

Až dvě miliardy korun by mohly zamířit na Jižní Moravu. Číňané tu totiž chtějí vybudovat největší lázeňské středisko v České republice.

Narůstá i počet manažerů studujících čínský jazyk. „Zatímco před osmi lety bylo přibližně deset procent ze všech celkových studentů manažerů, v tuto chvíli už je to 40 procent,“ potvrdil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Investice tamních firem do české ekonomiky jsou ale stále nižší než třeba v Maďarsku. Přední čeští politici už letos Čínskou lidovou republiku navštěvují potřetí.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme