Premiér Sobotka se chce o platech soudců poradit s odborníky

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce ještě před středečním jednáním vlády hledat cestu, jak se vyhnout vracení nedoplatku, který vznikl špatným výpočtem platů soudců. Nedávný výrok Nejvyššího soudu proto projedná s právními experty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 3.12.2014, Buhuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Stát by měl soudcům a žalobcům vrátit za tři roky zpětně téměř dvě miliardy korun. To Sobotka odmítá.

„Rozhodnutí soudu je velmi znepokojivé, hrozí tady poměrně velká rizika pro veřejné rozpočty. A já se nedomnívám, že soudci jsou právě ta sociálně nejpotřebnější kategorie obyvatel České republiky, kterým bychom měli vyplatit 1,7 miliardy korun zpětně za uplynulé tři roky,“ vysvětlil premiér.

Soudcovská unie chce s komentářem Sobotkových výroků počkat až na rozhodnutí vlády. „Domníváme se, že teď v tomto okamžiku není třeba dávat nějaká zásadní prohlášení a třeba přilévat oleje do ohně. Jenom bych chtěl upozornit, že jsme právní stát a jedním z významných znaků právního státu je, že ctí soudní rozhodnutí,“ upozornil viceprezident unie Tomáš Novosad.

To, že by měla vláda respektovat rozhodnutí soudu, si myslí také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle ní bude stát v opačném případě čelit stovkám žalob a platit soudní náklady.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme