Premiér Sobotka souhlasí s kandidaturou Ťoka na post ministra dopravy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) souhlasí s kandidaturou Dana Ťoka (za ANO) na post ministra dopravy. Ťok to řekl po dnešní schůzce s předsedou vlády. Zároveň uvedl, že rozptýlil obavy premiéra z možného střetu zájmů, který vyplývá ze skutečnosti, že až doposud řídil významnou stavební firmu Skanska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátem hnutí ANO na ministra dopravy je dosavadní ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok | Zdroj: ČTK

Bohuslav Sobotka potvrdil, že se s možným ministrem dnes shodli na prioritách v resortu dopravy a že oceňuje jeho dobrou pověst a profesní kvality.

„Na základě dnešního rozhovoru, toho, že jsme si ujasnili priority, na základě ujištění, které mi pan Ťok poskytl, že bude postupovat vždy transparentně tak, aby se vyhnul jakémukoli podezření ze střetu zájmů, jsem se rozhodl navrhnout jeho jmenování novým ministrem dopravy,“ řekl premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidát na ministra dopravy Dan Ťok nastínil své představy o řízení resortu. Natáčela Jitka Hanžlová

Ještě dnes podepíše dopis prezidentovi republiky, ve kterém doporučí jmenování nového člena vlády.

„Vycházím jednak z koaliční smlouvy. Vycházím také z toho, že pan Ťok má jako člověk, jako občan dobrou pověst. Vycházím z toho, že se v minulosti angažoval v boji proti korupci a angažoval se v rámci podpory transparentních veřejných zakázek v České republice,“ dodal premiér.

S Ťokem chce mluvit i prezident Zeman

Dana Ťoka navrhlo na funkci ministra dopravy hnutí ANO po rezignaci Antonína Prachaře. Před případným jmenováním chce s Ťokem hovořit i prezident Miloš Zeman.

Ťok se sešel s premiérem už podruhé. Na čtvrteční schůzce předseda vlády jeho kandidaturu neschválil. Od bývalého ředitele jedné z největších stavebních společností v Česku, firmy Skanska, chtěl ještě odpovědi na sérii otázek. Jednou z nich byl právě možný střet zájmů.

Sám Ťok už dříve uvedl, že střetu zájmů se vyhne. „Já se odstřihávám od společnosti Skanska, to znamená, že ve společnosti končím. A je mi jasné, že se s lidmi z této společnosti nemohu potkávat, pokud se dostanu do funkce ministra dopravy. V každém případě budu muset být přísný na všechny a na Skansku víc přísný než na ostatní,“ řekl.

Cílem je i zlepšit pověst resortu dopravy

Ťok také uvedl, že prodá zaměstnanecké akcie firmy, které vlastní. A že nebude nijak zasahovat do sporů, které jsou mezi Skanskou a státem. „Spor řeší ŘSD a jeho právníci vůči firmě Skanska. Já jako ministr do toho nezasahuji a nezasáhnu,“ potvrdil.

Kromě vyřešení problému se střetem zájmu měl Ťok předsedovi vlády odpovědět na priority dopravního resortu. Mimo jiné, jak by řešil personální situaci v Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), nebo jak zajistí včasný výběr nového provozovatele mýtného systému.

„Já bych chtěl především ministerstvo dopravy stabilizovat, zlepšit jeho pověst i pověst celého dopravního stavitelství, které podle mého názoru neoprávněně nemá dobrou pověst,“ prohlásil Ťok a dodal:

„Myslím si, že tam je spousta schopných lidí. Naším zákazníkem je v tomto případě občan. Já chci, aby měl možnost jezdit na dokončené dálniční síti, aby silnice vypadaly tak, jak mají vypadat, aby byl hrdý na národního dopravce České dráhy. To jsou věci, které by se měly dát do pořádku.“

Jitka Hanžlová, ČTK, ČRo, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme