Premiér Sobotka uctil oběti útoků v Paříži, chce posílit bezpečnostní spolupráci mezi zeměmi

Premiér Bohuslav Sobotka uctil zápisem do kondolenční knihy památku obětí teroristických útoků v Paříži. Během návštěvy na francouzské ambasádě se také s velvyslancem Jeanem-Pierrem Asvazadourianem shodli, že je nutné posílit bezpečnostní spolupráci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka podepsal na francouzském velvyslanectví v Praze kondolenční knihu

Premiér Bohuslav Sobotka podepsal na francouzském velvyslanectví v Praze kondolenční knihu | Zdroj: ČTK

„Jsme také připraveni na posílení spolupráce mezi našimi zeměmi, v rámci celé Evropské unie a v rámci boje proti terorismu,“ řekl premiér Sobotka.

Vyjádřil také jednoznačnou solidaritu Francii. V kondolenční knize vraždu novinářů z Charlie Hebdo charakterizoval jako útok na svobodu vyjadřování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka uctil na francouzském velvyslanectví oběti útoků v Paříži, chce také posílit bezpečnostní spolupráci. Natáčela Věra Masopustová

Česká republika stojí plně za francouzským lidem, který projevuje odvahu tyto zásady bránit, poznamenal předseda české vlády.

Francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian ocenil nejen podporu české vlády, ale i velkého množství lidí, kteří od atentátu na satiristický časopis Charlie Hebdo chodí k budově velvyslanectví kondolovat.

„Byl to útok proti francouzským občanům a proti hodnotám, na kterých stojí nejen francouzská republika, ale i naše demokracie,“ podotkl francouzský velvyslanec.

Francouzi se semkli proti terorismu, podpořili demokracii a svobodu slova

Číst článek

Oba politici nechtěli blíže komentovat bezpečnostní opatření, která chystají společně Česká republika, Francie a ostatní země Evropské unie.

Premiér Sobotka ale upozornil, že by neměla omezovat občanská práva a svobody občanů. Unijní země by podle Sobotky také měly sdílet některé informace.

Premiér Bohuslav Sobotka a francouzský velvyslanec v Praze Jean-Pierre Asvazadourian | Foto: ČTK

„Určitě jde o to, abychom velmi dobře sdíleli informace, které se týkají ochrany celého schengenského prostoru. O tom budou jednat ministři vnitra. Uvidíme, jestli se některá z těch témat dostanou i na jednání Evropské rady,“ dodal Sobotka.

Evropská rada se poprvé v letošním roce sejde ve čtvrtek 12. a v pátek 13. února.

Bratři Chérif a Said Kouachiovi postříleli redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Zabili celkem 12 lidí, včetně šéfredaktora týdeníku, několika karikaturistů a policistů. Policie je o několik dní později zastřelila v tiskárně v obci Dammartin-en-Goële, asi 40 kilometrů od Paříže.

Další terorista Amedy Coulibaly zastřelil v Paříži policistku. Následující den se zabarikádoval v obchodě s košer zbožím v oblasti Porte de Vincennes a držel na dvacet rukojmích. Čtyři z nich zastřelil, policie útočníka zabila.

Do ulic Paříže vyšlo v neděli na podporu demokratických hodnot a svobody slova podle odhadů milion a půl lidí. Zúčastnili se ho nejen světoví státníci, ale i příbuzní 17 obětí teroristických útoků z posledních dní.

Věra Pfeifferová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme