Premiér souhlasí s komunisty, kteří navrhli zrušit lustrační zákon

Do vysokých postů ve státní správě by se mohly vrátit kádry komunistického režimu. KSČM dnes totiž ve sněmovně navrhla zrušení lustračních zákonů a premiér Paroubek řekl, že by takový návrh podpořil. Lustrační zákony jsou podle něj nadbytečné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek a Cyril Svoboda

Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek a Cyril Svoboda | Zdroj: ČTK

Zrušení lustračních zákonů navrhla komunistická poslankyně Zuzka Rujbrová. Lidé, kteří chtějí zastávat vysoké posty ve státní správě, musejí předkládat osvědčení, že před rokem 1989 nebyli vysokými funkcionáři komunistické strany a příslušníky nebo agenty StB.

Premiér Paroubek svůj postoj vysvětlil tím, že lustrační zákon je založen na principu kolektivní viny. Někdo podle něho spolupracoval s agenty StB aktivně, někdo nespolupracoval, kromě uzavření vázacího aktu, nikdy. "Je šestnáct let po sametové revoluci a do života přichází nová generace. Zákon ve své době splnil svoji roli k ochraně státní správy před eventuální vydíratelností a navázaností na bývalé struktury. Ve státní správě bude celá věc řešena zákonem o státní službě, jakmile vstoupí v platnost," doplnil.

Poslanec a právní expert ČSSD Zdeněk Koudelka se domnívám, že lustrační zákony jsou dneska už zbytečné. "Připadá mi to jako právní vykopávka, jako kdybychom dneska chtěli bojovat například proti Františkovi Josefovi," řekl.

První místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal však doufá, že ČSSD ve sněmovně komunistický návrh nepodpoří: "Mám za to, že by zklamala značnou část svých současných voličů i potenciálních voličů. Poté, co to vyhodnotí, tak sociální demokracie v této věci zachová chladnou hlavu a nepůjde s komunisty. Myslím si, že i pan předseda vlády Paroubek s chladnou hlavou situaci vyhodnotí tak, že lustrační zákon zachová v platnosti."

Ministr Karel Kühnl z Unie svobody zase tvrdí, že zrušení lustračních zákonů možné není, protože jsou součástí koaliční dohody. "Nevylučuji, že každý může mít názor na ten zákon, ale je součástí nejpevnější koaliční dohody," upřesnil ministr.

Pro místopředsedu opoziční ODS Ivana Langera není postoj premiéra Paroubka k návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů nějak překvapivý: "Pan Paroubek zřejmě vychází z okruhu svých přátel, bývalých estébáků. Myslím si, že někteří, zejména z těch nových členů vlády, mají dobré estébácké rodinné zázemí."

O zrušení lustračních zákonů se komunističtí poslanci neúspěšně pokusili naposledy v červnu 2003. Proti zrušení lustrací se postavily ODS, KDU-ČSL, unionisté a část poslanců ČSSD. Lustrační zákon byl parlamentem přijat v roce 1991 a o rok později jej doplnil o takzvaný malý lustrační zákon. Ten se vztahuje na službu u policie a ve vězeňství. Zákon měl platit pět, později deset let. V roce 2000 byl prodloužen na neurčito.

Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme