Premiér souhlasí s rozšířením pravomocí NKÚ. O novele bude jednat vláda

Nejvyšší kontrolní úřad by měl získat větší pravomoci. Shodl se na tom jeho prezident Miloslav Kala s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD. NKÚ bude moci více dohlížet na to, jak hospodaří s veřejnými penězi obce a kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle premiéra Bohuslava Sobotky budou ministři o změnách rozhodovat už brzy.

„Novela půjde na vládu v příštích dnech. Materiál je připravený, předpokládám, že vláda by návrh měla schválit a poslat ho do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Sobotka. Do sněmovny půjde podle něj návrh zřejmě už tento měsíc, nejpozději pak v říjnu.

Připravovaná novela zákona má vést k tomu, že Nejvyšší kontrolní úřad bude vedle hospodaření s veřejnými penězi a s penězi poskytnutými z veřejných rozpočtů kontrolovat také hospodaření s majetkem právnických osob s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku.

Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán České republiky. Dohlíží na hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Jeho pravomoci určuje speciální zákon.

Odpůrci rozšíření pravomocí ale poukazují na to, že na samosprávy tak dolehnou další kontroly a že je to zatíží. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ale ujistil, že se připravují hlavně na to, aby to tak nebylo.

„Připravujeme elektronické nástroje, datový sklad a analytický odbor, který by měl být schopen kontrolu v převážné části provádět z našeho sídla bez toho, že by zatěžoval svou přítomností kontrolované osoby,“ řekl Kala.

ČTK, Lenka Jansová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme