Premiér Špidla: Vláda ve sněmovně obstojí

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Vladimír Špidla věří, že jeho kabinet zítra ve sněmovně získá důvěru. Jak dnes prohlásil v Radiofóru Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu, pokládá to za důležité jak pro stabilitu státu, tak i své vlastní pozice uvnitř České strany sociálně demokratické.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

"Bylo by to pro mne ověření, že vládní koalice dává dává své vládě důvěru. A myslím, že by to prospělo zemi i mezinárodně, protože musím říci, že určitým způsobem je i naše mezinárodní pozice trochu oslabena, nijak výrazně, ale je! Pro mne je to důležité, protože by to byl zlomový moment, kdyby se překonal problém. A teď by bylo hlavním úsilím na sjezdu situaci uklidnit a stabilizova," poznamenal Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o hlasování o důvěře vládě

Špidla zároveň nevyloučil, že by se na sjezdu sociální demokracie mohlo diskutovat o existenci samotné vládní koalice ČSSD, KDU- ČSL a Unie svobody-DEU. "Dovedu si představit, že se debata povede a povede se vážně, to ano. Ale předpokládám, že argumenty pro současnou koalici obstojí."

Poslanecký klub sociálních demokratů by měl být při zítřejším hlasování o důvěře vládě kompletní. Z New Yorku má přijet poslanec a šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan a z nemocnice dorazí i ministr kultury Pavel Dostál, který se zotavuje z nedávné vážné operace. Pokud se nestane nic nepředvídaného, měli by tedy sociální demokraté mít při klíčovém hlasování ve sněmovně všech svých 70 zákonodárců.

Ministr Pavel Dostál Radiožurnálu potvrdil, že na hlasování určitě přijde, i když mu bylo nabídnuto, že v případě jeho nepřítomnosti by se hlasování nezúčastnil jeden z poslanců za ODS. Poměr hlasů mezi vládní koalicí a opozicí by tak zůstal zachován. "Ale já tam chci jít z jednoho prostého důvodu: jednak se cítím už dobře po té operaci a jednak se domnívám, že bych měl demonstrovat tím, že tam jsem, že tu vládu opravdu chci."

Kabinet Vladimíra Špidly požádal sněmovnu o toto hlasování poté, co kvůli nejednotnosti vládních zákonodárců neuspěl při volbě prezidenta koaliční kandidát Jan Sokol. Ve vládním táboře a zejména v nejsilnější ČSSD následně vypukla krize. Stalo se tak sedm měsíců poté, co vládě sněmovna po červnových volbách vyslovila svoji podporu.

Koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU má v dolní komoře parlamentu jen těsnou většinu 101 hlasů. To v září nestačilo k prosazení daňového balíku souvisejícího se srpnovými povodněmi.

K získání důvěry vláda potřebuje podporu nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Hlasovat se bude veřejně: každý poslanec na vyzvání povstane a nahlas sdělí, zda hlasuje pro důvěru, nebo proti. Pokud by hlasování pro vládu dopadlo nepříznivě, musela by podat demisi.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme