Premiér Špidla vyšel vstříc školským odborům

Vláda na pondělním jednání neschválí reformu financování školství, proti níž se bouří školské odbory. Premiér Vladimír Špidla to při nedělní schůzce slíbil zástupcům Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Odborářům se nelíbí návrh ministerstva financí, aby odpovědnost za některé učitelské platy převzaly od státu krajské samosprávy. Vláda se tak podle nich chce jen zbavit vlastní zodpovědnosti za kvalitu a úroveň vzdělávací soustavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída

školní třída

Vyhráno ale odboráři ještě nemají. Premiér chce totiž "jen" otevřít prostor pro další vyjednávání o podobě reformy. "Odbory nemohou zvrátit celou reformu financování, protože ona se jich týká jenom z jisté části, byť důležité, ale nikoli rozhodující. Důležité je zvážit argumenty; můžou být pádné argumenty, můžou být argumenty, které se ukáží jako lehké," říká premiér Vladimír Špidla.

Ministerstvo financí navrhuje, aby krajské samosprávy převzaly odpovědnost za platy středoškolských učitelů. Kraje by nedostávaly dotace ze státního rozpočtu jako dosud, ale na výplaty by mohly použít část daní, které by jim zůstaly. To se nelíbí nejen odborářům, ale ani ministryni školství.

Odborový předák Jaroslav Rössler tvrdí, že převedením odpovědnosti za financování školství na kraje by byla ohrožena kvalita vzdělání i platový růst ve školách. Vláda by se tak zbavila zodpovědnosti za kvalitu a úroveň vzdělávací soustavy. "Nám se nelíbí především to, že to je vláda, která sama by navrhla nebo případně schválila a předložila parlamentu záměr, aby za vzdělávání a jeho financování nesli zodpovědnost zastupitelé."

"Pokud nebudeme úspěšní, samozřejmě že v nejbližší době zorganizujeme akci, která umožní informovat nejenom už školské pracovníky, ale celou naši veřejnost o tom, že se naše vzdělávací soustava řítí do pekel," řekl ještě před nedělní schůzkou s premiérem Rössler. Podle jeho slov protestní akce zaměstnanců ve školství zatím zažehnány nejsou. Záležet bude na tom, jak vláda nakonec rozhodne.

Kraje naopak návrh ministerstva financí většinou vítají. Podle náměstka hejtmana Plzeňského kraje Vladimíra Vilímce by zamítnutím tohoto návrhu vláda popřela samotný význam krajů. "Ministerstvo školství už nebude moci rozdělovat ty finanční zdroje, to znamená odpadne tam potřeba podle mě několika desítek lidí, kteří se tím živí," míní Vilímec.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme