Premiér: Spor s prezidentem o kompetence skončil

Premiér Jiří Paroubek považuje svůj spor s prezidentem Václavem Klausem za uzavřený. Paroubek to řekl po ranní schůzce na Pražském hradě. Oba státníci se podle předsedy vlády shodli na určitém výstupu během zahraničních cest prezidenta republiky. Hovořili spolu něco přes hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vltava a Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

"Já vám řeknu tu formulaci, na které jsme se shodli, já myslím, že je třeba, aby zazněla: ´Základní otázky zahraniční politiky budeme interpretovat na státních návštěvách shodně.´ Pan prezident hovořil spíše o tom, že budeme hledat, aby byly interpretovány shodně. Takže já vidím ten rozdíl už pouze sémantický," poznamenal před novináři premiér Jiří Paroubek.

Oba ústavní činitelé se dohodli, že pro zahraniční politiku jsou důležité pravidelné konzultace. Prezident Václav Klaus potvrdil, že cílem je soudržnost zahraniční politiky. "Samozřejmě jde o to, abychom se snažili, aby naše prohlášení v zahraničí byla maximálně soudržná a souhlasná - to je úsilí a to je snaha, abychom to tak mohli dělat."

Konflikt mezi oběma stranami se vyhrotil již minulý týden, kdy Paroubek Klausovi pohrozil, že omezí jeho zahraniční cesty, pokud na nich hlava státu nebude prezentovat názory české vlády. Nejen na půdě vládních orgánů, ale i v médiích se poté rozhořela diskuse o poslání prezidenta v zahraniční politice.

Milan Kopp, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme