Premiér stále věří ve jmenování Ratha ministrem

Premiér Jiří Paroubek doufá, že prezident Václav Klaus nakonec šéfa České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví jmenuje. Podle předsedy vlády by měl prezident při rozhodování o jmenování dát stranou "osobní antipatie k panu Rathovi."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek a David Rath | Zdroj: ČTK

Prezident republiky Václav Klaus zatím neřekl, jak se zachová vůči druhému návrhu premiéra Jiřího Paroubka jmenovat do čela zdravotmictví Davida Ratha. Mluvčí Hradu Petr Hájek Radiožurnálu řekl, že prezident se pozdě v noci vrátil ze Slovenska a před sebou má nabitý víkendový program. Kdy se začne zabývat Paroubkovým podnětem se neví.

Ministerský předseda, který byl dnes v Brně, mu prostřednictvím médií vzkázal, že věří ve vítězství jeho konstruktivního pohledu na věc. Doporučil hlavě státu, aby při rozhodování o jmenování šéfa rezortu dal stranou "osobní antipatie". Pokud Paroubek ani tentokrát s Rathem na Hradě neuspěje, vezme ministerstvo pod svoji správu. Fakticky ho ale stejně bude řídil Rath, jmenovaný do funkce prvního náměstka.

Klaus trvá na tom, že funkce šéfa lékařské komory a ministra nejsou slučitelné. Včera představenstvo komory změnilo stanovy, aby Rath mohl pozastavit výkon funkce a jeho kompetence přešly na představenstvo. Viceprezidentka komory Helena Fousková, která s Rathem vede dlouhodobý spor, neuspěla s námitkou, že nový předpis má být součástí organizačního řádu komory, který smí měnit jen sjezd. Nový předpis označila Fousková za čistě účelový a navíc v rozporu s právním řádem. O věci by měl podle ní rozhodnout soud.

ČSSD bude trvat na jmenování prezidenta České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví. V pátek večer o tom rozhodlo předsednictvo strany. Jak uvedl úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka, sociální demokracie považuje odmítnutí prezidenta Václava Klause jmenovat Ratha ministrem za neústavní postup.

Naopak ODS označila Rathův případ za dalš důkaz, jak hluboko klesá politická kultura za vlády sociální demokracie. Její představitelé nahrazují absenci programové vize mediální arogancí, urážkami, chvastounstvím a siláckými prohlášeními. Z tohoto hlediska je David Rath mužem na svém místě a dobře zapadá do Paroubkova týmu, uvádí se v tiskovém prohlášení občanských demokratů.

Mírná většina lidí - 53 procent - si myslí, že prezident Václav Klaus měl vyhovět návrhu premiéra Jiřího Paroubka a jmenovat prezidenta České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM pro Českou televizi. V čele úřadu by Ratha rády viděly hlavně ženy. 54 procent dotázených si ale zároveň myslí, že Rath ke zlepšení situace ve zdravotnictví nepřispěje. Nejmenší důvěru má u příznivců ODS.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme