FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Premiér svolal jednání o situaci ve zdravotnictví

Do situace ve zdravotnictví a spory mezi lékaři a pojišťovnami se vložil premiér Jiří Paroubek. Poté, co se seznámil s návrhy ministerstva, které mají pomoci resortu z finanční krize a vyslechl odlišné názory lékařů, svolal na dnešek jednání všech zainteresovaných stran. Schůzky by se měli kromě Paroubka zúčastnit ministryně Milada Emmerová, zástupci pojišťoven i lékařských organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a M. Emmerová | Zdroj: ČTK

Návrhy ministerstva zdravotnictví, které mají pomoci resortu z finanční krize, jsou podle premiéra Jiřího Paroubka přijatelné. Předseda vlády se s opatřeními seznámil na čtvrteční schůzce s ministryní Miladou Emmerovou. Paroubek věří, že návrhy pomohou v systému veřejného zdravotního pojištění ušetřit miliardy korun. Zdůraznil ale, že o nich ještě musí jednat koaliční partneři a do čtrnácti dnů by je mohla mít na stole i vláda. "Myslím si, že okolí paní ministryně dalo dohromady podklady, o kterých se dá diskutovat a mají svoji kvalitu. V nejbližších týdnech dokončíme jednání včetně termínů jejich realizace," řekl Paroubek.

Doktoři usilují o to, aby ministerstvo zvýšilo cenu jejich práce - resort to ale odmítá, protože na to podle něho nejsou peníze. Také podle premiéra je nutné nejdřív někde ušetřit a až pak jinde přidávat. Podle šéfa lékařských odborů Milana Kubka se to ale musí udělat najednou: "To musí jít ruku v ruce. Klasickým příkladem je úhradová vyhláška na první pololetí letošního roku, která vytvářela prostor šetřit za předpokladu, kdy by ředitelé nemocnic peníze potřebovali na platy. V momentě, kdy oni je na platy nepotřebují, jako je ve stávajícím stavu, tak nemají důvod omezovat náklady na léky a zdravotnický materiál a samozřejmě, že se neušetří nic."

Odkoupení pohledávek VZP, zvýšení pojistného, které platí stát za nezaměstnané a důchodce, a snížení plateb za lůžkovou péči. To jsou některá z devatenácti opatření, která mají podle ministerstva zdravotnictví resortu pomoci.

Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha opatření navrhovaná ministerstvem žádné úspory nepřinesou. Tvrdí, že existují jiné cesty, jak ve zdravotnictví ušetřit. "Například na rychlosti růstu nákladů na zdravotnický materiál, léky a některé nové další kapacity a nové investice. Je to samozřejmě problematické, protože musí chtít jak ministerstvo zdravotnictví, tak zdravotní pojišťovny," řekl Rath.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme