Premiér Topolánek přijel na olympiádu v Pekingu

Premiér Mirek Topolánek dnes přeletěl na olympijské hry do Pekingu. V doprovodu syna Tomáše chce v následujících třech dnech podpořit české sportovce. Před odletem do Číny zdůraznil, že oficiální pozvání čínských státních představitelů odmítl kvůli jarním událostem v Tibetu. Nabídku Českého olympijského výboru ale přijal. Topolánkovu cestu sledují i organizace podporující dodržování lidských práv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Marián Vojtek

Kanoistika, tenis nebo atletika - to je jen část z bodů programu premiéra v Číně, jak ho připravil Český olympijský výbor. Podle jeho předsedy Milana Jiráska se návštěva Mirka Topolánka v Pekingu neponese v příliš oficiálním duchu.

"Pan premiér si přál, aby to byla ponejvíce návštěva, jak on to nazval, polooficiální, to znamená, aby oficialit bylo co nejméně. Bude mít kontakt se sportovci na půdě ambasády," uvedl Jirásek.

České organizace podporující dodržování lidských práv předsedu vlády před odjezdem vyzvaly, aby se v případě setkání s čínskými představiteli zajímal také o politické vězně. "Měl by se tam bezpochyby zasadit o konkrétní případy politických vězňů," říká ředitel kampaně Olympic Watch Petr Kutílek. Organizace Amnesty International předala Topolánkovi petici za svobodu slova v Číně, podepsalo ji na devět tisíc lidí.

Svůj postoj k chování Číny k Tibetu prezentoval Topolánek na tiskové konferenci před olympiádou v půli července, když si vzal do klopy saka tibetskou vlajku. Čínská diplomacie gesto odsoudila a Topolánka zřejmě v Pekingu nečeká vřelé přijetí. Podle tisku pravděpodobně nebude mít možnost setkat se s vysokými čínskými politickými funkcionáři.

Český olympijský výbor zve z republiky na své náklady pouze tři lidi - kromě premiéra také prezidenta a ministra školství. Z nich do Pekingu poletí jen Topolánek. Václav Klaus zůstává doma kvůli nedávné operaci kyčelního kloubu, účast odmítl i ministr školství Ondřej Liška. Z členů vlády se na olympiádu chystá ministr vnitra Ivan Langer, do Pekingu jede na pozvání České olympijské a. s., oficiální marketingové agentury ČOV. Cestu si Langer hradí sám.

Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme