Premiér Topolánek přiznal, že chtěl pomoc pro bývalého sociálního demokrata Wolfa

Premiér Mirek Topolánek (ODS) přiznal, že požádal svého přítele Marka Dalíka, aby mediálně pomohl poslanci Petru Wolfovi (dříve ČSSD). Dalík pak měl podle dnešní Mladé fronty Dnes přesvědčovat reportéra České televize Dalibora Bártka, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování Wolfa. Toho už půl roku vyšetřuje policie pro podezření ze zneužití několikamilionové dotace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mirek Topolánek

Premiér Mirek Topolánek | Foto: European Commission Audiovisual service

Po dnešním jednání vlády premiér Topolánek potvrdil svou žádost: "Na poslance Wolfa je od prezidentské volby vyvíjen poměrně značný nátlak, je mu vyhrožováno. O schůzce jsem nevěděl, takové věci nedělám. To, že jsem požádal Marka Dalíka, aby poslanci Wolfovi pomohl s tím, jaké štvanici, honu na čarodějnice, aby mu pomohl s určitým mediálním tlakem, aby mu pomohl na tu situaci reagovat, tak to je pravda."

Podle premiéra Topolánka je poslanec Wolf pod silným tlakem bývalých kolegů ze sociální demokracie. Topolánek ho také označil za oběť štvanice. Navíc podle něj schůzka, o které bude dnes večer informovat Česká televize, "nic neprokázala, spíš naopak".

Reportér České televize Dalibor Bártek má podle Mladé fronty Dnes nahrané Dalíkovo vyjádření. Prý včetně slov, kterými mu údajně Marek Dalík vysvětloval, že nepřichází jen sám od sebe.

První místopředseda David Vodrážka ve vysílání Radiožurnálu uvedl, že takové kauzy ODS poškozují, Avizoval zároveň, že se večer premiéra na jeho účast v ochraně Wolfa před médii zeptá a bude požadovat vysvětlení.

"Dnes jsem si přečetl v Mladé frontě Dnes ten článek, takže informace mám skutečně pouze z těchto novin, nevím o tom nic bližšího. Chci se dnes zeptat na výkonné radě ODS pana premiéra, jakým způsobem to vidí on, zda jsou ty informace pravdivé či nikoli," uvedl pro Radiožurnál Vodrážka.

Po jednání širšího vedení ODS, které se ale kauzou nezabývalo, Vodrážka uvedl, že vše proběhlo jen na úrovni osobní. Premiér mu prý řekl, že nikoho jednáním s médii nepověřoval, což prý Vodrážkovi stačí:

"Já jsem se mezi čtyřma očima premiéra zeptal na jeho názor, respektive, jak to bylo. A tím to celé skončilo. On mi to vysvětlil a to bylo celé. Nikdo se nezeptal, nebylo to ani na programu, takže v zásadě se k tomu nikdo nevyjadřoval."

První místopředseda ODS David Vodrážka byl hostem dnešních Dvaceti minut Radiožurnálu. Záznam pořadu nejdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Petr Wolf je takzvaným poslaneckým přeběhlíkem z České strany sociálně demokratické. Loni v létě nejdřív opustil poslanecký klub, pak vystoupil z ČSSD. Odůvodnil to údajnou špatnou atmosférou, která ve straně panuje. Na jeho hlasování v Poslanecké sněmovně je současná koaliční vláda někdy závislá.

Petr Wolf | Foto: Poslanecká sněmovna

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nechtěl záležitost zatím komentovat. Chce si nejdřív počkat na podrobnosti celého případu. První informace se mu ale jeví jako vážné:

"Toto téma se v tuto chvíli jeví jako poměrně vážné. My si počkáme na reportáž, vyhodnotíme fakta a informace, které v ní budou obsaženy. A nepochybně, pokud k tomu bude důvod, tak se budeme členů vlády ptát na jejich roli v celé aféře."

Na odvysílání reportáže hodlá počkat i šéf ČSSD Jiří Paroubek. Zpochybňování reportáže premiérem Mirkem Topolánkem ještě před tím, než byla odvysílána, považuje za pravděpodobný projev obav a snahu už dopředu zpochybňovat možné závěry.

Přečtěte si také:
Policie pátrá po vykradačích kanceláře poslance Wolfa
Zloději vykradli kancelář poslance Wolfa
Kontroloři spojení s prověřováním firmy poslance Wolfa mohou vypovídat na policii
NKÚ neprokázal zneužití grantů firmou poslance Wolfa
Petr Wolf po poslaneckém klubu opouští i samotnou ČSSD
Klub ČSSD bude čelit dalšímu oslabení, opustil ho poslanec Wolf

Václava Marešová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme