Premiér Topolánek vysvětlil svou kritiku amerického boje s krizí

Mirek Topolánek ostře kritizoval ve Štrasburku americké řešení globální ekonomické krize. Na vztahy Evropské unie a Spojených států to ale podle jeho názoru vliv mít nebude, diskuse o správnosti amerických protikrizových balíčků už podle něj probíhá i v Radě Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Marián Vojtek

Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Topolánek vysvětlil, v čem s postupem Spojených států nesouhlasí: "Já jsem kritizoval za prvé americký protekcionismus a jejich výzvu buy American - kupuj americké zboží, která je podle mne smrtící."

"Kritizoval jsem to, že bez dalšího rozmyslu fakticky do ekonomiky dávají takové množství peněz, že to povede - a to jsem vysvětloval poslancům Evropského parlamentu - ke stažení volné likvidity, volných peněz ze světového trhu, a tím pádem ohrožuje všechny ostatní," poznamenal premiér.

Kritika ekonomického plánu Spojených států zajistila premiérovi Mirku Topolánkovi místo v hlavním čase americké zpravodajské televize CNN. Topolánkova slova na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, že americká opatření představují cestu do pekel, byla tématem známého pořadu Quest Means Business. Proslov zaujal i řadu světových internetových serverů. Podobná slova podle expertů povedou ke zvýšení napětí mezi státy před summitem nejbohatších zemí světa G20 v Londýně.

Úterní vyslovení nedůvěry koaliční vládě oslavili podle premiéra Mirka Topolánka jeho domácí i zahraniční rivalové. Aniž je jmenoval, dal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu najevo, že to byli prezident a do konce loňska i čestný předseda ODS Václav Klaus, pražský primátor Pavel Bém a ruské vedení. Podle Topolánka se radovali více než sociální demokraté, kteří vyjádření nedůvěry jeho vládě iniciovali.

"Slavilo se na Mariánském náměstí na magistrátu, slavilo se na Pražském hradě - dneska do půl druhé do rána, jsem slyšel, slavilo se podle mě v Kremlu a na ruské ambasádě a možná se trochu také slavilo v Lidovém domě, ale to míň," poznamenal premiér.

V České televizi pak Mirek Topolánek pozdě večer řekl, že za pádem vlády stáli prezident Václav Klaus, poslanec ODS Vlastimil Tlustý a pražský primátor Pavel Bém. Sociální demokraty podle něho výsledek úterního hlasování zaskočil. Jediným východiskem jsou předčasné volby, řekl.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Martin Veselovský, Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme