Premiér u elitní jednotky v Prostějově

Elitní vojenskou jednotku v Prostějově navštívili premiér Miloš Zeman, ministr obrany Jaroslav Tvrdík a americký velvyslanec Craig Stapleton. Právě tuto průzkumnou jednotku vláda nabídla Severoatlantické alianci pro očekávanou odvetu proti teroristům. V plné pohotovosti je už od poloviny září a nyní čeká na případné rozkazy z centrály NATO. Vojáci politikům předvedli ukázky svého výcviku - slaňování z vrtulníku, výsadek, přepadení objektu, nastražení léčky a další operace, které má jednotka za úkol provádět v týlu nepřítele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak přítomným novinářům zopakoval velitel brigády Josef Trojan, prostějovská jednotka je už několik dnů připravena splnit všechny úkoly případné mise NATO v Afghánistánu.

Premiér Zeman při návštěvě prohlásil, že jeho kabinet souhlasil s podmínkami, které Spojené státy předložily spojencům v NATO v souvislosti s odvetou po teroristických útocích. Podle něj je součástí jednoho z požadavků i prodloužení mandátu české mise SFOR v Bosně. Původně se měli čeští vojáci do prosince vrátit domů. Zeman tvrdí, že ponecháním české mise v Bosně kabinet uvolní ruce americkým jednotkám - ty budou moci z Balkánu odjet a zapojit se do boje proti teroru.

Na 15-tidenní cvičení sil okamžité rekce NATO odlétá do Turecka první část liberecké 9.roty chemické ochrany. Víc než stovka profesionálních vojáků ale zůstává na základně v Liberci a v případě žádosti spojenců jsou schopni plnit jejich rozkazy.

Markéta Kaclová, Petr Tomíček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme