Premiér u elitní jednotky v Prostějově

Elitní vojenskou jednotku v Prostějově navštívili premiér Miloš Zeman, ministr obrany Jaroslav Tvrdík a americký velvyslanec Craig Stapleton. Právě tuto průzkumnou jednotku vláda nabídla Severoatlantické alianci pro očekávanou odvetu proti teroristům. V plné pohotovosti je už od poloviny září a nyní čeká na případné rozkazy z centrály NATO. Vojáci politikům předvedli ukázky svého výcviku - slaňování z vrtulníku, výsadek, přepadení objektu, nastražení léčky a další operace, které má jednotka za úkol provádět v týlu nepřítele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak přítomným novinářům zopakoval velitel brigády Josef Trojan, prostějovská jednotka je už několik dnů připravena splnit všechny úkoly případné mise NATO v Afghánistánu.

Premiér Zeman při návštěvě prohlásil, že jeho kabinet souhlasil s podmínkami, které Spojené státy předložily spojencům v NATO v souvislosti s odvetou po teroristických útocích. Podle něj je součástí jednoho z požadavků i prodloužení mandátu české mise SFOR v Bosně. Původně se měli čeští vojáci do prosince vrátit domů. Zeman tvrdí, že ponecháním české mise v Bosně kabinet uvolní ruce americkým jednotkám - ty budou moci z Balkánu odjet a zapojit se do boje proti teroru.

Na 15-tidenní cvičení sil okamžité rekce NATO odlétá do Turecka první část liberecké 9.roty chemické ochrany. Víc než stovka profesionálních vojáků ale zůstává na základně v Liberci a v případě žádosti spojenců jsou schopni plnit jejich rozkazy.

Markéta Kaclová, Petr Tomíček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme