Premiér: V prezidentově názoru na konflikt v Gruzii chybí podíl Ruska

Názor prezidenta a premiéra na konflikt v Gruzii se liší. Zatímco Václav Klaus vidí odpovědnost za situaci na Kavkaze na gruzínské straně, předseda vlády má jiný názor. Podle něj ve vyjádření hlavy státu chybí podíl Ruska. Vláda se pak bude podle Topolánka situací zabývat zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Mirek Topolánek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

"Exekutiva je sjednocena. Za zahraniční politiku v této zemi je odpovědný ministr zahraničí a mně u vyjádření Václava Klause chybí dimenze ruského podílu na celém konfliktu. Nesdílím jeho názor. Nemám pocit, že by to v této chvíli jakkoli komplikovalo naši pozici, protože prezident není z ústavy odpovědný, takže v tomto smyslu to beru spíše jako komplikaci směrem k dalším zemím, okolním a k sousedům. Nicméně, vláda má stanovisko jiné, než pan prezident," řekl Mirek Topolánek.

Zatímco premiér vidí v zásahu ruské armády podobnost se sovětskou invazí do Československa v roce 1968, prezident Václav Klaus hledá chybu hlavně na straně Gruzie.

Do Mladé Fronty Dnes napsal článek, ostře kritický k ozbrojené akci gruzínských jednotek v Jižní Osetii, která stála na začátku celého konfliktu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je oproti prezidentovi opatrnější a odpovědnost za válku připisuje i Rusům.

"Neschvaluji útok Gruzínců na Jižní Osetii. Považuji to za politickou chybu s velmi vážnými důsledky. Nicméně pan prezident opomenul odpovědnost ruské strany v konfliktu, ty věci, které tomu předcházely, různé provokace z ruské strany," připomněl Karel Schwarzenberg. Ten na toto téma diskutoval i v pondělním Radiofóru.

Už minulý týden v exkluzivním vyjádření pro Rádio Česko Václav Klaus odmítl svalovat veškerou odpovědnost za válku na Kavkaze na Rusko. Jak řekl, zdrží se proto podobných radikálních soudů jako jeho kolegové z Polska a pobaltských zemí, kteří vyjádřili Gruzii plnou podporu a označili ji za oběť ruské agrese.

"Zase se vede zástupná hra nad touto tragickou situací - a ona to tragická situace pro miliony lidí na Kavkaze v každém případě je - a obětí jsou vždycky ti normální lidé, a ne ti politici. Takový ten postoj, který zaujala čtveřice mých kolegů, baltských prezidentů, včetně prezidenta polského ve své deklaraci - prostě takto já tu situaci nevidím," řekl Václav Klaus.

Záznam si můžete poslechnout na webu Rádia Česko.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme