Premiér ve Sněmovně obhajoval pokračování ratifikace eurokonstituce

Premiér Jiří Paroubek je přesvědčen o tom, že je v zájmu České republiky pokračovat ve schvalování euroústavy i po odmítnutí dokumentu ve Francii a Nizozemsku. Ve Sněmovně varoval před tím, že zastavení ratifikace by znamenalo vážné oslabení integračního procesu a otevřelo by prostor nacionalismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Jan Rosenauer

Poslanecká sněmovna přerušila debatu o finanční perspektivě Evropské unie na roky 2007 až 2013. Politici by se měli plánem znovu zabývat po pátečním summitu EU. Na návrh šéfa poslanců ČSSD Michala Krause pak zákonodárci přerušili do příštího týdne i diskusi o tom, s jakým stanoviskem pojedou čeští zástupci pozítří do Bruselu na jednání o dalším postupu při ratifikaci evropské ústavní smlouvy.

Informaci premiéra Jiřího Paroubka si k tomu vyžádali zákonodárci opoziční KSČM. Premiér v dolní komoře zopakoval, že vláda tvrá na pokračování ratifikačního procesu i po odmítnutí euroústavy ve Francii a v Nizozemsku.

"Vzhledem k výsledkům referenda ve Francouzské republice je vláda připravena přispět ke zdárnému dokončení tohoto procesu například tím, že navrhne Evropské radě prodloužení lhůty pro dokončení tohoto procesu po roce 2006. O případné úpravě informační kampaně vláda rozhodne po zasedání Evropské rady ve dnech 16. a 17. června 2005," oznámil premiér Sněmovně.

Opoziční ODS považuje po dvojím "ne" euroústavu za mrtvý dokument a je pro ukončení ratifikace. Další schvalování odmítlo i vedení komunistů. Vládní lidovci navrhli do jednání summitu EU pozastavit informační kampaň, na kterou kabinet vyčlenil 80 milionů korun.

Sněmovna pak schválila návrh šéfa poslanců ČSSD Michala Krause, aby rozpravu přerušila. Pokračovat a případně zaujmout postoj by měla až po summitu EU.

ODS: Přerušení sněmovní debaty je arogancí moci

Poslanci opoziční ODS přerušení debaty o tom, s čím pojedou čeští zástupci na jednání do Bruselu, ostře odsoudili. Šéf jejich klubu Vlastimil Tlustý to označil za aroganci vlády. Radiožurnálu vysvětlil, proč chtěli občanští demokraté také slyšet, jaký bude postoj našich delegátů na evropském summitu ještě před jeho konáním.

"Protože je jasné, že v této chvíli o této podobě ústavy nemá smysl jednat nejenom v České republice ale i v jiných členských státech Evropské unie. A chceme slyšet od vlády jasné slovo, s čím do Bruselu odjíždí. Protože to, co říká zatím tady ve svých stanoviscích, jinými slovy předstírá, že se nic nestalo, to je stanovisko neudržitelné," konstatoval Tlustý.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme