Premiér poškozuje vládu, tvrdí Babiš. Vládě škodí skandály ministra financí, oponuje Sobotka

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) je připraven odpovědět na Sobotkovy otázky, když ho s nimi osloví. Pro své odvolání z vlády nevidí důvod, stažení ministrů ANO nechtěl předjímat. Babiš odmítá jakékoliv pochybení a tvrdí, že se jedná o předvolební kampaň sociální demokracie. Své stanovisko hodlá vicepremiér předat Janu Hamáčkovi během pátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek

„Vnímám to jako politický boj, k němuž se využívá Sněmovna. Spojení Sobotka a Kalousek je jasné. Premiér poškozuje vládu. Není důvod, aby mě odvolal," řekl Babiš na svolané tiskové konferenci.

Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky ministr financí dluží veřejnosti i vládním partnerům odpověď na velké množství otázek, řekl premiér.

Babiš navštíví Zemana. Jdu na konzultaci kvůli Sobotkovi, vysvětluje ministr

Číst článek

Vicepremiér poté Sobotku kritizoval, že nepočkal, až vysvětlí transakce s dluhopisy ve Sněmovně, která mu k tomu stanovila termín do konce dubna. "Já bych byl strašně rád, aby skutečně si počkal na to vysvětlení, i když to vypadá tak, že má už dopředu jasno," řekl o Sobotkovi. Na další dotazy prý odpoví, pokud ho s nimi premiér osloví, nechce reagovat na prohlášení zveřejněná přes média.

Opětovně kritizoval i samotné jednání Sněmovny, na němž ho poslanci vyzvali k vysvětlení jeho transakcí. "Já samozřejmě odmítám vůbec to, co si Sněmovna dovolila vůči mé osobě. Já považuji za skandální vůbec to, že mi nedovolili tam vystoupit," řekl Babiš.

"Já nevidím důvod, proč by mě měl odvolat. To moralizování, to je skutečně směšné. Je to kampaň a je absurdní, že náš koaliční partner na nás takhle útočí a poškozuje vládu," řekl také ke své budoucnosti v kabinetu. Nechtěl ani předjímat, jak by se v takovém případě postavil k setrvání ostatních ministrů za ANO, rozhodl by se, až kdyby tento případ skutečně nastal.

Babiš potvrdil, že o věci bude mluvit s prezidentem Milošem Zemanem, na Hradě se sejdou ve středu. "Jdu se ho zeptat, co si o tom myslí," řekl.

Podezření kolem jednokorunových dluhopisů či Babišova majetku podle něj ohrožují fungování vlády a důvěryhodnost státu. Sobotka počká do konce dubna, než vyprší lhůta Sněmovny, aby Babiš vysvětlil podezření z daňových úniků. Poté rozhodne o dalším postupu v rámci vlády i koalice.

„Jsem znepokojen, jak se ministr financí v posledních týdnech staví ke kauze korunových dluhopisů, ale i k dalším otázkám a podezřením, které se objevily v souvislosti s jeho podnikatelskými aktivitami," řekl na tiskové konferenci Sobotka. Novinářům dal Úřad vlády k dispozici zhruba 40 stránek dlouhý materiál, ve kterém jsou shrnuty různé kauzy kolem Babiše.

Podle Sobotky je nezbytné, aby Babiš veřejnosti i poslancům, kteří ho k tomu v březnu vyzvali, ozřejmil své obchodní transakce. Babiš na to má čas do konce dubna.

„Pak se rozhodnu o dalším postupu v rámci vlády i koalice," řekl Sobotka. Rozhodnutí chce založit na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme