Premiér vyzve lékaře, aby neprotestovali

Premiér Jiří Paroubek chce vyzvat lékaře, aby ustoupili od zítřejšího protestu. Hlavně praktičtí lékaři chtějí zavřít své ordinace. Budou tak protestovat proti opožděným platbám od pojišťoven. Premiér se ještě dnes večer sejde s představiteli pojišťoven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Především vyzvu soukromé lékaře, aby zítra nestávkovali. A požádám pojišťovny, aby vyzvaly také soukromé lékaře, aby zítra nestávkovali. Předpokládám, že pojišťovny nebudou proplácet, respektive strhnou podíl z kapitačních plateb u těch lékařů, kteří stávkovat budou," oznámil Paroubek.

S představiteli pojišťoven, ale bude premiér hledat také řešení, jak ven z krize: "Půjde především o to, dohodnout se, jak budou uplatňována úsporná opatření, především pojišťovnami, v oblasti lékové politiky, ale také v určitých dalších výdajích - především ve vztahu k nemocnicím."

Lékaři už dali v pondělí najevo, že je od zítřejšího protestu nic neodradí. Protest praktických lékařů není zaměřen proti zdravotním pojišťovnám, které platí s velkým zpožděním, což podle praktických lékařů již ohrožuje jejich praxe. Příčinu zadlužení systému vidí právě v zásazích ministerstva zdravotnictví, které nutí vyhláškami pojišťovny, aby platily za péči více, než získají z výběru pojistného. K nespokojeným lékařům se chtějí přidat i zubaři a lékárníci.

Ministerstvo zdravotnictví posílá do zdravotních pojišťoven kontrolu, aby prověřila jejich hospodaření. Kontrola má - podle náměstka ministryně zdravotnictví Radovana Suchánka - mimo jiné posoudit smlouvy, které pojišťovny uzavírají se zdravotníky. Prověrka má začít v nejbližší době.

Praktičtí lékaři zavřou ordinace a v poledne se shromáždí před budovou ministerstva zdravotnictví. K protestům se přidají i soukromí odborní lékaři a lékárníci. Ti v poledne na hodinu zavřou lékárny a vyvěsí plakáty, na nichž vysvětlí své problémy. Soukromí odborní lékaři akci podpoří, své ambulance ale nejspíš neuzavřou.

Prezident České lékařské komory David Rath proto přišel s novinkou, podle které by se zdravotníci k penězům mohli dostat zhruba do dvou týdnů. Pohledávky od zdravotních pojišťoven by podle něj mohl v plné výši odkoupit Český inkasní servis, který pak částky z pojišťoven hodlá vymáhat soudně.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme