Premiér vyzývá k celonárodní diskusi k euroústavě

Vláda změní připravovanou kampaň na podporu euroústavy. Podle premiéra Jiřího Paroubka je po francouzském a nizozemském "ne" potřeba jiný přístup. O způsobu celonárodní diskuse, která by se měla vést napříč politickým spektrem a se všemi občany, by se podle Paroubka mělo rozhodnout do čtrnácti dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: ČTK

"Myslím, že pouze vládní kampaň nestačí, a proto musíme vytvořit určitý informační systém, ze kterého by si lidé mohli vybrat. Týkat by se měl toho, co nám členství v Evropské unii přineslo, dále například našeho vstupu do Evropské měnové unie a mnoha dalších problémů," řekl Českému rozhlasu premiér.

Této diskusi se nebrání ani opoziční ODS, ačkoli se její zástupci zatím nedokázali dohodnout s premiérem na termínu společné schůzky. Jaká témata jsou pro ODS prioritní, zopakoval její předseda Mirek Topolánek.

"Už celou řadu let říkáme, že tu chybí diskuse o evropských tématech, jako jsou eroze paktu růstu a stability, ohrožení eura, společná zemědělská politika, problematika nedokončení jednotného vnitřního trhu, aby naši lidé mohli pracovat či poskytovat služby v celé Evropě. Pokud dojde na naše slova a my se budeme zabývat právě těmito tématy, budeme jen rádi," konstatoval Topolánek.

Co se však týče euroústavy, ODS stále trvá na skutečnosti, že je tato listina už mrtvá a že je třeba hledat cestu, kudy dál. Předseda strany Mirek Topolánek dále zdůraznil, že negativní vliv zastavení schvalovacího procesu se projeví především v pomalejším rozšiřování unie. Zájem na zvýšení počtu členských států je u strany s největšími preferencemi velice významným signálem její další politiky.

Topolánek rovněž poznamenal, že francouzské a nizozemské "ne" může mít i další negativní dopady. "Ať si o euroústavě myslím, co chci, je nesporné, že jedním z negativních důsledků její neratifikace je právě možnost zastavení rozšiřování Evropské unie. Jestliže totiž chceme stabilizovat situaci na Balkáně, je jedinou šancí postupná integrace všech států Chorvatskem počínaje a Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou a Makedonií konče. Jedině tak můžeme dlouhodobě zamezit jejich nesváru," myslí si předseda ODS.

Komunisté naopak pro referendum jsou a souhlasí i s kampaní. Vláda podle nich ale dvě stě milionů, které na něj vyčlenila, ale nesmí použít sama, ale musí je rozdělit mezi všechny názorové proudy. Se sociálními demokraty se komunisté sejdou v pondělí večer.

Podle prezidenta Václava Klause je pořádání referenda o evropské ústavní smlouvě poté, co ji odmítli ve dvou zemích, zbytečné. Případné lidové hlasování by podle něj bylo pouze průzkumem veřejného mínění a nikoliv smysluplným referendem podle české ústavy.

Jitka Hanžlová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme