Premiér vyzývá k celonárodní diskusi k euroústavě

Vláda změní připravovanou kampaň na podporu euroústavy. Podle premiéra Jiřího Paroubka je po francouzském a nizozemském "ne" potřeba jiný přístup. O způsobu celonárodní diskuse, která by se měla vést napříč politickým spektrem a se všemi občany, by se podle Paroubka mělo rozhodnout do čtrnácti dní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

"Myslím, že pouze vládní kampaň nestačí, a proto musíme vytvořit určitý informační systém, ze kterého by si lidé mohli vybrat. Týkat by se měl toho, co nám členství v Evropské unii přineslo, dále například našeho vstupu do Evropské měnové unie a mnoha dalších problémů," řekl Českému rozhlasu premiér.

Této diskusi se nebrání ani opoziční ODS, ačkoli se její zástupci zatím nedokázali dohodnout s premiérem na termínu společné schůzky. Jaká témata jsou pro ODS prioritní, zopakoval její předseda Mirek Topolánek.

"Už celou řadu let říkáme, že tu chybí diskuse o evropských tématech, jako jsou eroze paktu růstu a stability, ohrožení eura, společná zemědělská politika, problematika nedokončení jednotného vnitřního trhu, aby naši lidé mohli pracovat či poskytovat služby v celé Evropě. Pokud dojde na naše slova a my se budeme zabývat právě těmito tématy, budeme jen rádi," konstatoval Topolánek.

Co se však týče euroústavy, ODS stále trvá na skutečnosti, že je tato listina už mrtvá a že je třeba hledat cestu, kudy dál. Předseda strany Mirek Topolánek dále zdůraznil, že negativní vliv zastavení schvalovacího procesu se projeví především v pomalejším rozšiřování unie. Zájem na zvýšení počtu členských států je u strany s největšími preferencemi velice významným signálem její další politiky.

Topolánek rovněž poznamenal, že francouzské a nizozemské "ne" může mít i další negativní dopady. "Ať si o euroústavě myslím, co chci, je nesporné, že jedním z negativních důsledků její neratifikace je právě možnost zastavení rozšiřování Evropské unie. Jestliže totiž chceme stabilizovat situaci na Balkáně, je jedinou šancí postupná integrace všech států Chorvatskem počínaje a Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou a Makedonií konče. Jedině tak můžeme dlouhodobě zamezit jejich nesváru," myslí si předseda ODS.

Komunisté naopak pro referendum jsou a souhlasí i s kampaní. Vláda podle nich ale dvě stě milionů, které na něj vyčlenila, ale nesmí použít sama, ale musí je rozdělit mezi všechny názorové proudy. Se sociálními demokraty se komunisté sejdou v pondělí večer.

Podle prezidenta Václava Klause je pořádání referenda o evropské ústavní smlouvě poté, co ji odmítli ve dvou zemích, zbytečné. Případné lidové hlasování by podle něj bylo pouze průzkumem veřejného mínění a nikoliv smysluplným referendem podle české ústavy.

Jitka Hanžlová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme