Premiér žádá změny ve vedení Pozemkového fondu

Premiér Jiří Paroubek žádá výrazné změny na Pozemkovém fondu. Pokud k nim nedojde, kývá se židle i pod ministrem Petrem Zgarbou. Důvodem je kauza vydávání pozemků spekulantům. Ti od restituentů skoupili jejich oprávněné pohledávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek u mikrofonu Radiožurnálu | Foto: Miroslav Konvalina

Od pozemkového fondu pak získali za sedm korun za metr čtvereční lukrativní pozemky, jejichž cena má po plánované výstavbě velmi výrazně vzrůst. Jak premiér Paroubek řekl Radiožurnálu, změny by se neměly dotknout pouze pozemkového fondu.

"Požádal jsem jej, aby provedl zásadní, razantní změny v Pozemkovém fondu, v jeho orgánech i řekněme na manažerských postech. Aby provedl podobné změny na dalším fondu - zemědělském a lesnickém. Očekávám zásadní změny v těchto dvou útvarech. A pokud nebudou, tak by to mělo samozřejmě dopad i na ministra samotného," upozornil Paroubek.

V úterý se na mimořádném zasedání sejde prezidium fondu. Není vyloučeno, že se Zgarba pokusí odvolat některé z členů výkonného výboru. Ti mají nést osobní odpovědnost za to, že fond za podivných okolností umožnil spekulantům získat v okolí Prahy pozemky, na kterých mohou vydělat přes dvě miliardy korun.

Premiér žádá změny i ve vedení Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Tam je zase třeba urychleně začít řešit situaci kolem ústecké olejářské firmy Setuza.

Občanští demokraté 3. listopadu znovu vyzvali ministra zemědělství Zgarbu z ČSSD k demisi. Podle místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma vyvolávají transakce s pozemky v Uhříněvsi podezření z jeho spoluúčasti na dvoumiliardové spekulaci. Na prodeji totiž měl vydělat Zgarbův známý Gabriel Večeřa. "Pozemkový fond České republiky, jehož je ministr zemědělství Petr Zgarba nejvyšším představitelem, si svým vlastním rozhodnutím upravil podmínky vydávání náhradních pozemků a prodal státní pozemky v Uhříněvsi ministrovu známému. Ministr tuto známost veřejně přiznal a ocitl se tak ve vážném podezření ze spoluúčasti na spekulaci ve výši téměř 2 miliard korun." zdůraznil Bém.

Petr Zgarba tehdy Českému rozhlasu k této kauze poskytl následující vyjádření: "ODS by si měla udělat pořádek ve vlastních řadách. První výsledky našeho šetření ukazují na to, že celou záležitost připravil a zorganizval v noci před zasedáním prezidia Pozemkového fondu předseda dozorčí rady Jiří Drda z ODS. Předávám podnět policii k prošetření, zda nejde o trestný čin," řekl Zgarba Českému rozhlasu.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme