Premiér zatím nekomentuje zprávu EK

Premiér Miloš Zeman zatím odmítl komentovat posudek Evropské komise, který hodnotí pokrok České republiky a dalších kandidátských zemí na cestě do Evropské unie. Jak ale řekl, nechce přeceňovat informace ze Strategie procesu rozšiřování, podle kterých je Česko z hlediska plnění ekonomických kritérií EU až na třetí pozici spolu se Slovinskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman oficiálně dostane dnes zveřejněný posudek až zítra od vedoucího delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibriana. Pro Česko vyznívá každoroční hodnotící zpráva lépe než minulé dva posudky a chválí pokrok mimo jiné v přejímání evropského práva, přesto EU znepokojuje nesoustavnost ekonomické reformy a chybějící reforma soudní a správní.

Z hlediska fungování tržní ekonomiky a konkurenceschopnosti na evropském trhu dopadl nejlépe Kypr a Malta; na druhém stupni se ocitlo Maďarsko, Estonsko a Polsko. Českou republiku lze podle EK označit za tržní ekonomiku a ekonomická kritéria EU bude schopná plnit v blízké době za předpokladu, že dokončí a zavede potřebné ekonomické reformy.

Podle informovaných zdrojů se komise uchýlila k jemnému rozlišení kandidátů, aby dala najevo, že si pamatuje problémy české ekonomiky v uplynulých letech a není si zcela jista, že všechny jejich příčiny byly zažehnány.

Toto zařazení dnes odmítlo ministerstvo zahraničí. Prezident Václav Havel, který tráví v Portugalsku svou dovolenou, ho označil za znepokojivý signál.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme