Premiér zatím nekomentuje zprávu EK

Premiér Miloš Zeman zatím odmítl komentovat posudek Evropské komise, který hodnotí pokrok České republiky a dalších kandidátských zemí na cestě do Evropské unie. Jak ale řekl, nechce přeceňovat informace ze Strategie procesu rozšiřování, podle kterých je Česko z hlediska plnění ekonomických kritérií EU až na třetí pozici spolu se Slovinskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman oficiálně dostane dnes zveřejněný posudek až zítra od vedoucího delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibriana. Pro Česko vyznívá každoroční hodnotící zpráva lépe než minulé dva posudky a chválí pokrok mimo jiné v přejímání evropského práva, přesto EU znepokojuje nesoustavnost ekonomické reformy a chybějící reforma soudní a správní.

Z hlediska fungování tržní ekonomiky a konkurenceschopnosti na evropském trhu dopadl nejlépe Kypr a Malta; na druhém stupni se ocitlo Maďarsko, Estonsko a Polsko. Českou republiku lze podle EK označit za tržní ekonomiku a ekonomická kritéria EU bude schopná plnit v blízké době za předpokladu, že dokončí a zavede potřebné ekonomické reformy.

Podle informovaných zdrojů se komise uchýlila k jemnému rozlišení kandidátů, aby dala najevo, že si pamatuje problémy české ekonomiky v uplynulých letech a není si zcela jista, že všechny jejich příčiny byly zažehnány.

Toto zařazení dnes odmítlo ministerstvo zahraničí. Prezident Václav Havel, který tráví v Portugalsku svou dovolenou, ho označil za znepokojivý signál.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme