Premiéra Grosse čeká hlasování o důvěře

Sobota bude posledním dnem vládní krize - tak to alespoň vnímá premiér Stanislav Gross. Ústřední výkonný výbor ČSSD bude hlasovat o podpoře pro Grosse. O názor spolustraníků požádal sám premiér, pokud nezíská silný mandát, je připraven rezignovat. Očekává se, že výbor Grosse jasně podpoří. V případě, že se tak skutečně stane, bude předseda vlády považovat vládní roztržku z posledních týdnů za ukončenou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Kraus, Stanislav Gross | Foto: Stanislav Peška

Předsednictvo sociálních demokratů v pátek členům Ústředního výkonného výboru doporučilo, aby Stanislava Grosse podpořili a schválili postup vyjednavačů ČSSD ve vládní krizi. Pokud se ÚVV bude řídit doporučením předsednictva, budou sociální demokraté o budoucnosti premiéra hlasovat tajně, tedy podle stranických stanov.

"To není hlasování, kde je zapotřebí nějaké většiny podle stanov sociální demokracie - to by bylo v případě, kdyby se hlasovalo o funkcionáři ČSSD. Nicméně já jsem jasně řekl, že když to bude nějaká většina 51, 52 procent ku 49, 48 procentům, tak samozřejmě to není nic, co by dávalo nějaký silný mandát, a vyvodil bych z toho příslušné závěry," sdělil premiér a úřadující šéf sociálních demokratů Stanislav Gross po jednání předsednictva.

Pokud Gross od výkonného výboru jasnou podporu v sobotu získá, bude považovat vládní roztržku za ukončenou a sociální demokraté se k ní nebudou chtít vracet ani po velikonočním sjezdu.

"To není věc, která se může táhnout týdny. Tato země potřebuje stabilní vládu; zítřejší den je den, který sociální demokracie bude považovat za ukončení této záležitosti, a pak je samozřejmě na kolezích z KDU-ČSL, jak se k tomuto postaví," řekl premiér.

Stanislav Gross by v sobotu měl také vysvětlit některé své kontroverzní výroky, které se týkají majetkových poměrů jeho rodiny. Očekává se, že se omluví. K tomu ho minulý týden vyzvali lidovci. Už ve čtvrtek premiér oznámil, že jeho manželka Šárka ukončí podnikání.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme