Premiéra státních maturit

Po mnoha letech odkladů došlo letos na státní maturity. Ještě na začátku roku 2011 ale nebylo úplně jasné, zda středoškoláci v posledních ročnících budou skutečně psát písemky se stejným státním zadáním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Nakonec vše proběhlo podle plánů ministra školství. Testy samotné se tiskly pod dohledem kamer v budově centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání. Bezpečnostní opatření byla tak přísná, i ministr Dobeš musel čekat na recepci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběh letošních státních maturit se zajímala Klára Bílá

Hladkou přípravu a tichý mediální ohlas narušila informace o úniku některých úloh z českého jazyka – v únoru, tři měsíce před startem nové státní zkoušky. Zadání se objevilo na internetu. Ministerstvo a hlavně jeho šéf Josef Dobeš proto měl vysvětlení:

„Je to metodické vodítko, které má učitelům ukázat, jak by měla probíhat jedna třetina státní maturita, ta ústní část.“

Maturita si pak žila svým vlastním tempem. Pod palbou kritiků i pod odvahou ministra. Do jejího ostrého startu během března scházelo jen posledních pár týdnu a centrum pro přípravu státních maturit ladilo poslední detaily.

Den D nastal 30. května

Výsledky maturit podle krajů
1.Praha
2.Královéhradecký
3.Jihomoravský
4.Vysočina
5.Jihočeský
6.Zlínský
7.Pardubický
8.Olomoucký
9.Moravskoslezský
10.Plzeňský
11.Středočeský
12.Liberecký
13.Karlovarský
14.Ústecký

5 minut po půl deváté ráno přes 90 tisíc studentů začalo vyplňovat didaktický test z českého jazyka. Samotní maturanti si z toho ale těžkou hlavu nedělali. Technicky bylo vše zvládnuto. Hned v červnu získali ti úspěšní nové maturitní vysvědčení.

Někteří ale nesouhlasili se zadáním testů a tisíc z nich podalo na průběh zkoušky stížnost. V 9 případech se ukázalo, že hodnotitelé špatně opravili úlohy didaktického testu. S odvoláním uspělo 10 studentů.

Testy státní maturity zapečetěné v modrých krabicích | Foto: Tomáš Adamec

Až během prázdnin se celé Česko se dozvědělo, že nejlepší maturanti jsou z Prahy. Dobré výsledky pak měli i středoškoláci Královéhradeckého kraje, Jihomoravského kraje a Vysočiny.

Začátek školního roku, po opravných maturitách a dalších termínech, nabídl celkový počet neúspěšných. Bylo jich 14 tisíc. Ministr Dobeš byl ale s výsledkem spokojený:

„Čísla to jsou výrazně vyšší než kdykoliv loni, ale jsou to čísla objektivní. Na státní maturitu se buď ten student naučí a udělá ji, anebo s ní bude mít velké problémy.“

Nejhorší výsledky měli studenti v německém jazyce a matematice. Přitom si většina z nich volila lehčí úroveň testů.

„Já myslím, že se podařily docela dobře, ne? Že to nebyl průšvih,“ uzavřel rok v pohledu státních maturit jejich šéf Pavel Zelený.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Klára Bílá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme