Premiéři Česka a Bavorska jsou pro modernizaci železnice Praha-Mnichov

Hlavně o další ekonomické spolupráci i uprchlické krizi jednali v Mnichově český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a bavorský premiér Horst Seehofer. Navštívili budovu, kde byla podepsána takzvaná mnichovská dohoda a kde teď nově visí pamětní deska připomínající odstoupení československého pohraničí v roce 1938.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři Česka a Bavorska Bohuslav Sobotka a Horst Seehofer

Premiéři Česka a Bavorska Bohuslav Sobotka a Horst Seehofer | Zdroj: ČTK

Bohuslav Sobotka i Horst Seehofer opakovaně zdůraznili, že česko-bavorské vztahy jsou ve výborné formě. Jejich dnešním hlavním tématem bylo železniční spojení mezi Českem a Bavorskem, o kterém Seehofer prohlásil, že odpovídá 19. století.

Trať je totiž na hranici jen jednokolejná a není elektrifikovaná. Dalším důležitým tématem byla evropská imigrační krize. Oba premiéři se shodli, že je důležité evropské řešení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání premiérů Česka a Bavorska sledoval v Mnichově zpravodaj ČRo Pavel Polák

„Musíme najít to řešení na hranicích mezi Řeckem a Tureckem,“ řekl Sobotka, který považuje za klíčové ochranu vnější hranice Schengenu. „Výraznou prevencí je právě navracení z Řecka do Turecka.“

Evropské řešení podle bavorského premiéra Seehofera předpokládá solidaritu všech unijních zemí. „Do Bavorska přichází v současnosti méně než 500 uprchlíků denně. To je zvládnutelné,” poznamenal bavorský premiér.

Česko má rovněž zájem na posílení spolupráce s Bavorskem v oblasti aplikovaného výzkumu. Jako hlavní oblasti možné spolupráce vidí digitální ekonomiku, automobilový průmysl, letectví či přesné strojírenství.

Pamětní deska nově upozorňuje na místo podepsání mnichovské dohody

Číst článek

Bohuslav Sobotka i Horst Seehofer také navštívili budovu bývalého reprezentačního sídla Adolfa Hitlera, kde je dnes hudební škola, a kde nově visí pamětní deska připomínající odstoupení českého pohraničí v roce 1938.

Na budově, kde byla podepsána tzv. mnichovská dohoda je pamětní deska připomínající odstoupení českého pohraničí v roce 1938 | Foto: Pavel Polák

Na desce z mléčného skla je vybroušený nápis: „V této budově byla dne 29. září 1938 podepsána mnichovská dohoda, která vedla k rozbití Československé republiky.“

Bavorský premiér Horst Seehofer označil dohodu Německa, Itálie, Francie a Británie z roku 1938 za historickou hanbu.

„Mnichovská dohoda byl nesmírně tragický a nesmírně hořký okamžik v dějinách českého národa. Tehdy byl obětován demokratický, humanistický stát ve středu Evropy v mylném domnění, že to zabrání vypuknutí světové války," řekl Sobotka.

Mnichovská dohoda | Foto: Michal Jindra

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme