Premiéři Česka a Slovenska jednají o sporných pozemcích

Na dvoudenní návštěvu České republiky přicestoval slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. V jejím úvodu společně s předsedou naší vlády Milošem Zemanem slavnostně otevřel modernizovaný česko-slovenský hraniční přechod v Brodském.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obsahem vzájemných rozhovorů obou premiérů by měly být mimo jiné sporné pozemky pod chatami českých majitelů ve slovenských Kasárnách. Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda budou také jednat o možné výměně našich letadel L-159 za slovenské houfnice Zuzana. Schůzky chtějí využít i ke zhodnocení svého loňského závazku, že občanům maximálně usnadní pohyb přes společnou hranici.

V Dzurindově delegaci je i pět ministrů včetně ministra obrany, bývalého velvyslance Slovenska v Praze Jozefa Stanka či ministra kultury Milana Kňažka. Současný velvyslanec Slovenska v České republice Ladislav Balek řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, že smyslem Dzurindovy cesty je především utužit dobré česko-slovenské vztahy.

Premiéři obou států budou dnes jednat o sporu kolem pozemků pod českými chatami ve slovenských Kasárnách. Zeman však odmítl před jednáním konkretizovat, s jakými návrhy v kauze Kasárna přichází. Řekl jen, že když dokázali vyřešit daleko složitější otázky, dokáží si vyjít vstříc i v této otázce.

Roztržka nabrala obrátek letos v únoru - slovenská obec Makov tehdy rozhodla o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským občanům a firmám. Předseda jedné z dotčených organizací Tělovýchovné jednoty Moravan Vladimír Janů doufá v konkrétní dohodu. Obává se ale, že dojde k dohodě "o nás bez nás". Do dneška je totiž nikdo nekontaktoval a nikdo po nich nechtěl žádné doklady.

Markéta Kaclová, Hana Ondryášová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme