Premiéři Česka a Slovenska jednají o sporných pozemcích

Na dvoudenní návštěvu České republiky přicestoval slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. V jejím úvodu společně s předsedou naší vlády Milošem Zemanem slavnostně otevřel modernizovaný česko-slovenský hraniční přechod v Brodském.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obsahem vzájemných rozhovorů obou premiérů by měly být mimo jiné sporné pozemky pod chatami českých majitelů ve slovenských Kasárnách. Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda budou také jednat o možné výměně našich letadel L-159 za slovenské houfnice Zuzana. Schůzky chtějí využít i ke zhodnocení svého loňského závazku, že občanům maximálně usnadní pohyb přes společnou hranici.

V Dzurindově delegaci je i pět ministrů včetně ministra obrany, bývalého velvyslance Slovenska v Praze Jozefa Stanka či ministra kultury Milana Kňažka. Současný velvyslanec Slovenska v České republice Ladislav Balek řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, že smyslem Dzurindovy cesty je především utužit dobré česko-slovenské vztahy.

Premiéři obou států budou dnes jednat o sporu kolem pozemků pod českými chatami ve slovenských Kasárnách. Zeman však odmítl před jednáním konkretizovat, s jakými návrhy v kauze Kasárna přichází. Řekl jen, že když dokázali vyřešit daleko složitější otázky, dokáží si vyjít vstříc i v této otázce.

Roztržka nabrala obrátek letos v únoru - slovenská obec Makov tehdy rozhodla o prodeji pozemků pod českými chatami slovenským občanům a firmám. Předseda jedné z dotčených organizací Tělovýchovné jednoty Moravan Vladimír Janů doufá v konkrétní dohodu. Obává se ale, že dojde k dohodě "o nás bez nás". Do dneška je totiž nikdo nekontaktoval a nikdo po nich nechtěl žádné doklady.

Markéta Kaclová, Hana Ondryášová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme