Premiéři Visegrádu a Slovinska jednali v Ostravě o nezávislosti Kosova

V Ostravě se dnes řešila vrcholná zahraniční politika. Český premiér Mirek Topolánek do krajské metropole pozval na neformální schůzku předsedy vlád Visegrádské čtyřky a šéfa kabinetu Slovinska. Premiéři jednali i o nezávislosti Kosova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky a Slovinska | Zdroj: ČTK

Na otázky týkající se osamostatnění Kosova nemají předsedové vlád Česka, Polska, Slovenska, Maďarska a Slovinska jednotný názor. Předseda české vlády Mirek Topolánek ale uvedl, že dnešní schůzka usnadní jednání na Radě Evropy:

"Musím říct, že nemáme úplně totožné pohledy, ale vyměnili jsme si názory. Pevně věříme, že i tato diskuse, která dnes proběhla v Ostravě, povede k pozitivním závěrům na Evropské radě v pátek. Trváme na tom, že samostatnost Kosova musí být řízený proces a Srbsko nesmí zůstat stát stranou."

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že uznání nezávislosti Kosova vnímá jeho země problematicky:

" Pro nás bude mimořádně komplikované a těžké uznat Kosovo jako samostatný stát v případě, že vyhlásí svou nezávislost samo bez toho, aby to bylo podložené rozhodnutím příslušných mezinárodních organizací a dohodami mezi nejvýznamnějšími mezinárodními hráči."

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme