Premiérova přítele evidovala totalitní StB

Přítel rodiny premiéra Paroubka - pražský podnikatel Bohumír Ďuričko se v minulosti mohl zaplést s komunistickou tajnou policií. Alespoň o tom vypovídá Ďuričkův záznam na webových stránkách ministerstva vnitra. Premiér Paroubek hodlá strávit s Ďuričkou několik dní své dovolené na lodi v Chorvatsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Paroubek přitom odmítal jméno svého přítele prozradit. Není to první případ, kdy premiér navázal kontakt s někdejším spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Mladá fronta Dnes před časem upozornila, že se Stanislav Gross ještě jako předseda vlády stýkal s jiným spolupracovníkem StB Janem Obermanem.

Někdejší pracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Radek Schovánek na dotaz Radiožurnálu zjistil o Bohumíru Ďuričkovi následující údaje: "Pan Ďuričko byl evidován 17. listopadu 1988 jako kandidát tajné spolupráce a v červnu 1989 byl převeden do kategorie agent. Jeho svazek se zachoval a je uložen v archivu ministerstva vnitra a podle nového archivního zákona si ho může kdokoli vyžádat."

Vyjádření podnikatele Ďurička se zatím nepodařilo sehnat, jeho asistentka uvedla, že je v zahraničí. Bývalá Ďuričkova žena Radiožurnálu naznačila, že její exmanžel pravděpodobně disponuje čistým lustračním osvědčením, což by bylo v protikladu s údaji ministerstva vnitra. Na internetu není ani zmínka, že by Ďuričko například vyhrál spor o svoji evidenci.

Ministr vnitra František Bublan zatím nechce hodnotit, zda přátelství premiéra a podnikatele Ďurička může představovat nějaké bezpečnostní riziko: "Já neznám pana Ďurička, vůbec neznám jeho případ. Pokud je evidován v registru spolupracovníků, tak to ještě nic nevypovídá. Člověk by musel vidět jeho svazek, vidět dobu. Pokud tedy spolupracoval, tak s kým, jestli vůbec šlo o nějakou spolupráci, nebo jestli byla jenom započata...Takže těch otázek je celá řada," poznamenal Bublan.

Premiér si dovolenou na Jadranu rozmyslel

Mluvčí vlády Lucie Orgoníková večer oznámila, že premiér oproti původním plánům nestráví dovolenou s podnikatelem Ďuričkou v Chorvatsku. Jiří Paroubek zůstane v kruhu své rodiny v České republice, řekla bez dalších podrobností mluvčí.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme