Přemístěte z Bělé uprchlíky s nemocným dítětem, žádá Evropský soud. Česko rodinu vyhostí
Česko by mělo do středeční půlnoci přemístit afghánskou rodinu s nezletilými dětmi z Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku do jiného zařízení. České úřady k tomu vyzval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku kvůli podmínkám v zařízení. Ministerstvo vnitra oznámilo, že rodinu vyhostí.
Jde o rodinu s třemi nezletilými dětmi, která zřejmě utekla z neklidné provincie Kunduz. Jeden z chlapců trpí epilepsií. Rodina je v Bělé pod Bezdězem od 1. září. Návrh na vydání předběžného opatření poslala štrasburskému soudu Organizace pro pomoc uprchlíkům.
„Situace byla naléhavá. Stav nemocného chlapce se zhoršoval, epileptické záchvaty byly čím dál častější. Neviděli jsme jinou cestu, jak ho dostat z detence ven,“ řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.
O případu mluvil ve vysílání Radiožurnálu ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek
Ministerstvo vnitra už oznámilo, že rodinu propustí. Prý ale nejde o reakci na rozhodnutí štrasburského soudu. Podle ministerstva pominuly důvody pro zajištění a rodina bude vyhoštěna.
„Ředitelství cizinecké policie na žádost této rodiny rozhodlo o propuštění ze zařízení v Bělé-Jezové a to vzhledem k tomu, že pominuly důvody zajištění za účelem správního vyhoštění. Dosud nebyly vydány náhradní cestovní doklady a nebyla ověřena totožnost těchto osob. I nadále budeme činit kroky za účelem správního vyhoštění,“ řekla mluvčí ministerstva vnitra Petra Kučerová.
Rodina dostane po propuštění lhůtu, během které bude muset Česko opustit. V některých případech odveze vyhoštěné cizince na hranice policejní eskorta.
Vše je v pořádku, tvrdí ministerstvo
Štrasburský soud nepřímo naznačil, že zařízení v Bělé-Jezové porušuje článek 3 evropské úmluvy o ochraně lidských práv, tedy zákaz mučení a ponižujícího a nelidského zacházení. Soud proto vyzval českou vládu, aby mu dodala veškeré dokumenty týkající se podmínek v uprchlickém zařízení. Zajímají ho především hygienické podmínky a životní podmínky pro děti.
Ministerstvo vnitra odmítá, že by podmínky v detenčním zařízení v Bělé-Jezové byly nelidské. Štrasburskému soudu chce doložit, že je vše v pořádku.
K situaci afghánské rodiny se vyjádřili Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům a europoslanec za ČSSD Miroslav Poche
„Evropskému soudu pro lidská práva doložíme formou fotodokumentace a zprávy reálný stav detenčního zařízení Bělá-Jezová s tím, že podmínky tam jsou humánní. Přesto stále pracujeme na jejich zlepšení v souvislosti s pobytem rodin s dětmi,“ uvedla mluvčí Petra Kučerová.
Česká republika se před několika dny stala terčem silné kritiky od Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Zajd Raad Husajn obvinil Česko, že systematicky porušuje práva uprchlíků. Podobná kritika zazněla i od ombudsmanky Anny Šabatové.
Oběma vadí, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu 40 až 90 dnů a nechávají je platit za pobyt v detenčních zařízeních. Podle Raada Husajna navíc není důvod držet v těchto zařízeních i děti.