Přemysl Sobotka: Jednání kongresu by mělo být veřejné

Do Brna se sjeli občanští demokraté na volební kongres. Post předsedy obhajuje Petr Nečas, který zatím nemá žádného protikandidáta. Podporu získal v 10 krajích, 4 zbylé se nevyjádřily. Kongres se odehrává v napjaté atmosféře, po prohraných volbách a před schvalováním vládního balíčku daňových úspor, s nímž kabinet spojil svou existenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) bude kandidovat v přímé volbě na prezidenta | Zdroj: ČTK

Petr Nečas získal podporu především tam, kde se volilo veřejně, tedy kde v uvozovkách dohlížel na své zvolení. Z 10 krajů, které ho nominovaly, se jen ve třech volilo tajně.

V dalších čtyřech regionech, kde probíhala tajná volba, nominaci nezískal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ve Světě o osmé byl místopředseda senátu Přemysl Sobotka

„Svědčí to o vnitřním pnutí, které je po prohraných volbách. Musíme říct, že ty volby jsme opravdu prohráli a hledáme důvody na všech vrstvách,“ říká předseda liberecké regionální rady a první místopředseda senátu Přemysl Sobotka.

„Vždycky po těch volbách se hledá viník a v této chvíli tím viníkem jsme všichni, to je aspoň můj osobní názor. A není možné ukázat na jednoho člověka, který by to zavinil,“ dodává Přemysl Sobotka.

Právě Liberec patří mezi regiony, které Petra Nečase nepodpořily.

Jednání bez veřejnosti

Výkonná rada navrhuje, aby jednání na kongresu bylo uzavřené pro veřejnost.

„Já pevně věřím, že zvítězí to, že jednání bude otevřené, jinak se dostáváme do novinářských spekulací a úryvkových momentů, kdy nebude ten kongres hodnotitelný. Nebude to jistě příjemné pro mnoho lidí poslouchat ty příspěvky, ale to se nedá nic dělat,“ myslí si Přemysl Sobotka, první místopředseda senátu a člen grémia ODS.

Podotkl, že jednotlivé regiony tuto otázku předem neprojednávaly. Podle něho se většina delegátů vysloví pro otevřené jednání.

Přemysl Sobotka přiznal, že vláda Petra Nečase dělá nepopulární kroky a občanům je špatně vysvětluje. „Ale dělá je pro budoucnost a v tuto chvíli bychom ji měli podpořit,“ domnívá se Přemysl Sobotka.

Rebelům uvnitř strany podle něho nejde o program, ale především o osobní cíle. Upozornil na to, že většina z nich za vlády premiéra Jana Fischera hlasovala pro navýšení DPH o 4 procenta.

„Já pevně věřím, že i těch šest, kteří v této chvíli deklarují, že mají jiný názor a řešili by to jinak, že přijdou s konstruktivním názorem a hlavně že řeknou, že kompromis patří také do politiky.“

Rádio Česko, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme