Přemysl Sobotka podpoří ve druhém kole Schwarzenberga, Roithová varuje před Zemanem

Sedm neúspěšných kandidátů na prezidenta republiky se smiřuje se svojí porážkou. Někteří z nich už doporučili svým voličům, komu by přáli hlas ve druhém kole prezidentské volby. Ostatní stále váhají nebo se rozhodli, že nepodpoří ani jednoho ze dvou postupujících kandidátů. Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman se o Hrad utkají za dva týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímá volba prezidenta, volební místnost | Zdroj: ČTK

Jasně se vyjádřil například kandidát ODS Přemysl Sobotka. Ve druhém kole přímé volby prezidenta doporučil volit Karla Schwarzenberga. Zuzana Roithová, která kandidovala za KDU-ČSL, řekla, že by bylo špatné, kdyby se vrátila politika Miloše Zemana. Věří, že vyhraje Schwarzenberg.

„Že lidé pochopí, že není možné dál pokračovat v politice, která má kořeny v opoziční smlouvě,“ doplnila. Podle ní je potřeba, aby se národ vůči takové politice vzepřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koho jsou neúspěšní kandidáti na prezidenta připraveni podpořit ve druhém kole volby, zjišťovala redaktorka Jitka Hanžlová

Jiří Dienstbier z ČSSD, který v prezidentské volbě skončil na čtvrtém místě, před druhým kolem veřejně nepodpoří žádného z dvojice postupujících kandidátů. Jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg nejsou podle Dienstbiera pro voliče dobrou volbou.

„Já za sebe vyzvu naše voliče, aby se rozhodli podle svého přesvědčení, podle svého svědomí, protože si myslím, že pro ně ani jedna z voleb, které se nabízejí, není dobrá. Budou se rozhodovat mezi dvěma pravicovými kandidáty,“ vysvětlil.

Vedení sociální demokracie ale na druhou stranu rozhodlo, že svým voličům doporučí, aby volili Miloše Zemana.

Největší debakl pravice od pádu komunismu, zhodnotil přímou volbu Klaus. ODS viní amnestii

Číst článek

Vladimír Franz zatím nebude sdělovat jméno svého favorita pro druhé kolo prezidentské volby. Ani Jan Fischer se zatím nerozhodl, koho doporučí svým příznivcům volit. Jana Bobošíková přímo řekla, že nepodpoří žádného z kandidátů.

Táňa Fischerová je ráda, že je ve druhém kole Karel Schwarzenberg, ale platí její výhrada, že je součástí této vlády. S tím má Fischerová velký problém. Koho podpoří, si prý ještě rozmyslí.

Druhé kolo historicky první přímé volby prezidenta České republiky se uskuteční 25. a 26. ledna 2013.

Jitka Hanžlová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme