Přemysl Sobotka: Prezident by měl milosti aspoň pár větami vysvětlit

Pravidla pro udělování milostí by se v budoucnu mohla změnit. Po několika kontroverzních rozhodnutích prezidenta Václava Klause to žádá sociální demokracie. Návrh opatrně podpořil i místopředseda Senátu a jeden z uvažovaných kandidátů na prezidenta Přemysl Sobotka z ODS. Na Radiožurnálu také uvedl, že by prezident měl důvody udělení milosti alespoň stručně vysvětlovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka (ODS)

Přemysl Sobotka (ODS) | Foto: Filip Jandourek

ČSSD by chtěla do ústavy zavést povinnou kontrasignaci, tedy ustanovení, podle něhož by prezident mohl udělit milost pouze se souhlasem premiéra nebo jiného člena vlády, například ministra spravedlnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných změnách v udělování milostí diskutovali na Radiožurnálu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka je přístup současného prezidenta Klause a jeho předchůdce Václava Havla k milostem zcela nesrovnatelný: „V případě prezidenta Havla, který byl nespornou morální autoritou, nikdy nedošlo k tomu, že by byla podezření, že podporuje korupčníky. A dokonce nikdy nebylo podezření, že by si za to nechával někdo platit v prostředí prezidentské kanceláře.“

Exprezident Havel přitom důvody pro udělení milostí zpravidla také nevysvětloval. „Důvodem (proč ČSSD přichází s návrhem právě teď, pozn. red.) je skandální chování současného prezidenta Václava Klause, který není ochoten poskytnout výklad těm velkým podezřením, která se objevila kolem milostí, které uděluje. A dokonce pokud se objeví humanitární důvody, tak se ukazují být nesmyslné,“ míní Zaorálek.

O milostech by prezident neměl rozhodovat sám, navrhuje ČSSD

Číst článek

„Podezření rostou a prezidentská kancelář k tomu není ochotna poskytnout žádná odpovídající vysvětlení, dokonce ani spolupracovat s policií, která už případy vyšetřuje. Jsou tady už dnes trestní stíhání kauz, jako paní Kadlecová, která dvěma svědkům řekla, že dá dva miliony a že bude omilostněna a opravdu se to stalo. Za poslední čtyři roky bylo omilostněno pět lidí z okruhu pana Mrázka a Pitra, což je zločinecké prostředí,“ tvrdí místopředseda sociální demokracie.

Podle něj je podezřelý celý způsob udělování milostí a diskuse kolem nich má „devastující“ účinky na veřejnost. „Vypadá to, že neplatí rovnost občanů před zákonem. Objevují se názory, že záleží na tom, kdo má kontakty na prezidentskou kancelář a jsou i podezření, že to je za úplatu,“ dodává Lubomír Zaorálek.

Šetření s milostmi

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS míní, že jde především o snahu sociálních demokratů na sebe před blížícími se prezidentskými volbami upozornit:

„Mě trošku udivuje, že sociální demokraté, kteří jistě zaznamenali za prezidenta Havla i Klause některé milosti, které se jim nelíbily, že to otevřeli zrovna teď před prezidentskými volbami. A myslím, že to patří do toho populistického rámce. Já nepolemizuji s pozadím, ale že ho pan Zaorálek takhle přesně zná, to mě tedy udivuje.“

„Kauzy vůbec neznám jinak než z médií, takže se k tomu odmítám vyjadřovat. Mohu říct jediné – s milostmi se má strašně šetřit. Prezident nemá z ústavy povinnost to nějakým způsobem zdůvodňovat, ale minimálně by k tomu pár vět měl sdělit, proč to udělal, aby nedocházelo k těmhle radikálním odsudkům,“ uznává místopředseda Senátu.

Diskusi o změně pravidel pro udělování milostí se však nebrání, jde prý o téma na vážnou diskusi. „Teď se nám podařil první krok, to znamená přímá volba a tam se samozřejmě muselo dojít ke kompromisu ze všech stran. Teď máme další téma a budeme o něm diskutovat. Já bych se tomu dramaticky nebránil,“ připouští Přemysl Sobotka.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme