Přemysl Sobotka: Věřím, že sněmovna schválí dohodnuté znění změny ústavy

Předseda Senátu Přemysl Sobotka v Ranním interview Radiožurnálu připomněl, že odborníci připravili trvalou změnu ústavy. To by mohlo otevřít nezpochybnitelnou cestu k předčasným volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (zcela vlevo) a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek před zahájením jednání Ústavního soudu | Foto: Tomáš Adamec

"Jednání probíhá od minulého týdne, odborníci připravili znění na podkladě senátního návrhu, které z jejich pohledu je ústavně konformní a nenapadnutelné. A já věřím, že sněmovna se zachová férově a schválí toto znění. V opačném případě bychom v Senátu, kteří to znění známe, měli určitý problém," upozornil Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přemysl Sobotka v Ranním interview Radiožurnálu o trvalé změně ústavy

Poslanci budou hlasovat o senátní předloze, která je podle dohody předsedů parlamentních stran doplněná pozměňovacím návrhem. Podle toho rozpustí sněmovnu prezident republiky na žádost třípětinové většiny poslanců.

Podle Sobotky existuje ochota Senátu jednat dnes, zítra, v neděli i v pondělí, které však předseda horní komory parlamentu spatřuje z časového hlediska jako poslední průchozí den.

Ústavní soud závěrem konstatoval, že napadený ústavní zákon je i retroaktivní, přitom princip zákazu retroaktivity práva patří také mezi podstatné náležitosti demokratického právního státu.

Přemysl Sobotka ale nesouhlasí s názory některých právníků, že ani návrh, který je ve druhém čtení ve sněmovně nebude v souladu s ústavou: "Je to obecná změna ústavy, další možnost rozpouštění sněmovny a tam žádná retroaktivita není. V momentě, kdy tato ústavní změna projde tak teprve potom se bude, pokud k tomu poslanci přistoupí tak, jak deklarují, tak se bude rozpouštět. Nevidím sebemenší obavu.".

"Pevně věřím, že v této ekonomické situaci je to absolutní nutnost. Nevidím jinou cestu a předčasné volny rozhodnou, kdo bude tuto zemi vést a hlavně, jak bude řešit svou strategii, kterou chce mít," zdůraznil předseda Senátu Přemysl Sobotka v Ranním Radiožurnálu."

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme