Pohotovost v Motole během svátků denně ošetří až 260 dětí. ‚Na posílení služeb nejsou kapacity,‘ říká Ludvík

Akutní respirační onemocnění zasáhly celé Česko, přes vánoční svátky se tak plní nemocniční pohotovosti. Třeba na dětské pohotovosti v pražské Fakultní nemocnici v Motole museli rodiče se svými dětmi na 1. svátek vánoční čekat na vyšetření až osm hodin. Jaká byla situace o den později, zjišťovala reportérka Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření u pediatra (ilustrační foto)

Děti trápí hlavně vysoká horečka, suchý kašel nebo bolesti břicha (ilustrační foto) | Foto: Semevent | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Motolští lékaři v sobotu ošetřili 260 dětí, v neděli pak 250. Na Štěpána jich za dopoledne zvládli vidět přes 80. Hlavně ráno byla situace na dětské pohotovosti klidná – na vyšetření čekalo zhruba 15 dětí a čekací doba byla asi dvě hodiny.

Kolem jedenácté se ale čekárna začala víc zaplňovat. U přijímacího okénka se tvořily dlouhé fronty a na vyšetření už čekaly desítky dětí.

Podle zdravotních sestřiček na příjmu se v pondělí vracely taky rodiny, které už na pohotovosti byly v neděli večer nebo v noci, ale nechtělo se jim dlouho čekat.

Pražské dětské pohotovosti jsou přeplněné, čeká se i osm hodin. ‚Cestu do nemocnice zvažte,‘ vyzývá lékař

Číst článek

Děti trápí hlavně vysoká horečka, suchý kašel nebo bolesti břicha. Právě i to byl důvod, proč na pohotovost přišla třeba paní Kristýna s dcerou.

„Dcera přišla s vysokou horečkou, která nejde srážet. Stěžuje si na bolest břicha, ale nemocní jsme všichni, takže těžko říct. Přišly jsme asi před padesáti minutami – myslím, že před námi jsou ještě tři lidi. Vypadá, že to (odbývá) docela dobře, takže tu maximálně ještě hodinku budeme,“ popsala.

Podle lékařů je problém hlavně to, že u RS virů trvá dlouho, než se děti vyléčí. Vysoké teploty je tak můžou trápit sedm až deset dní.

Lékaři rodičům doporučují, aby návštěvu pohotovosti zvážili, pokud opravdu nejde o závažný případ, tedy pokud děti nemají silné projevy nemoci, jako je například dušnost.

„Jestli má dítě teploty do 39, kašel a rýmu, tak bude lepší, když zůstane doma v posteli a budete mu dávat nějakou symptomatickou léčbu. Na pohotovost patří úrazy, vysoké teploty, kojenci do jednoho roku, křeče, bezvědomí a těžší případy,“ vysvětluje Radiožurnálu lékařka z dětské pohotovosti motolské nemocnice Thai Bao Han.

S výjimkou kojenců, pro které je RS viróza nebezpečná, tedy můžou ostatní děti bez vážných projevů nemoci zůstat raději doma, aby dlouho na pohotovosti nečekaly. Důležité je, aby doma měly klid, pily hodně tekutin a braly léky proti zvýšené teplotě a kašli.

Ludvík: Nejsou kapacity

Motolská nemocnice podle svého ředitele Miloslava Ludvíka nebude posilovat služby na pohotovosti, protože na to nemá kapacity. Jak uvedl pro Radiožurnál, nemocnice nemůže suplovat práci pediatrů.

KDY VZÍT DÍTĚ NA POHOTOVOST?

  • Pokud utrpělo úraz.
  • Má vysokou teplotu.
  • Jde o kojence do jednoho roku.
  • Má křeče.
  • Je v bezvědomí.

„Všichni v podstatě přes Vánoce zavřou. Země stojí celou dobu na osmdesáti, devadesáti nemocnicích, které mají urgentní příjem, který funguje neustále. Není možné, aby někdo pracoval nonstop a někdo jiný ne. Tato problematika typicky patří praktickým lékařům. Stejná situace je i na pohotovosti pro dospělé,“ uvedl.

Unavení z dlouhých čekacích dob jsou nejenom rodiče s dětmi, ale právě taky lékaři a zdravotní sestry, kteří musejí ošetřit desítky pacientů denně.

Třeba v brněnské Dětské nemocnici lékaři ošetří i přes 300 pacientů denně. Rodiče tam většinou děti vodí s teplotou, silným kašlem nebo střevními potížemi. Čekací doby na místní pohotovosti se v posledních dnech pohybují kolem tří až pěti hodin.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme