Přeplněná parkoviště, neprůjezdná střediska. Sníh přilákal do hor nebývalé množství lyžařů

Krásná zima naplno odhalila jednu slabost Orlických hor - chybí tam parkoviště. Nejen ta v lyžařských centrech, ale nedostatek je i odstavných ploch pro běžkaře. Nejhorší je situace o víkendech. Kvůli stojícím autům se prakticky nedá projet lyžařským střediskem v Deštném a beznadějně plná jsou od rána i parkoviště na hřebeni hor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrální parkoviště v Bedřichově

Centrální parkoviště v Bedřichově | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

„Parkoviště jsou bohužel narvaná. Nejen hosty, ale i běžkaři, kteří z padesáti procent blokují celé parkovací plochy a pro naše hosty tady potom není stání,“ stěžoval si provozní chaty Čihalka v Olešnici Tomáš Míka. Na parkovišti před jeho podnikem končí silnice a nastupují odtud běžkaři do bílých stop.

Nejproblémovějším místem celých hor jsou parkoviště na Šerlichu. Někteří sportovci tak raději volí jiné způsoby cestování. „Věděli jsme, že je tady problém s parkováním, tak jsme nechali auto dole a přijeli jsme skibusem,“ sdělil běžkař Jan Chrobák.

240 kilometrů po hřebeni Orlických hor, noční jízda a bivak na sněhu. To vše je Šediváčkův long

Číst článek

Volná parkoviště jsou třeba v Orlickém Záhoří. Podle nezávislého starosty obce Vojtěcha Špinlera jsou tato parkoviště nezaplněná především proto, že se obec nenachází na hřebení pohoří a lidé sem nechtějí. Parkovací plochy jsou tu přitom připravené a napojené na běžecké trasy.

Na druhé straně hřebenu pak parkující lyžaři chvílemi zcela zablokují průjezd Deštným. „Skiareál dováží lyžaře pod sjezdovky, ale ne všichni toho využívají. Někteří mají tendenci zastavit co nejvíce k vlekům, a tím pádem dochází někdy ke krizových situacím,“ popisuje problém nezávislá starostka jednoho z největších středisek hor Alena Křížová.

Podle šéfa dopravních policistů na Rychnovsku Rudolfa Petříka jsou problémy s parkováním v Orlických horách na řadě míst a působí to velké potíže při organizování dopravy. Největší problémy jsou pak v zimních střediscích jako je Deštné, Říčky a Olešnice.

Stavbu nových parkovišť komplikují chybějící obecní pozemky, ale také zpřísněné zákony v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme