Přepočítejte hlasy v primárkách. Část pražské ČSSD napadla vlastní hlasování kvůli 'černým duším'

Sociální demokraté řeší problémy s padajícími preferencemi, s odchodem premiéra Bohuslava Sobotky z čela strany a teď se budou muset vypořádat i s dalšími spory o sestavení sněmovních kandidátek. Část pražské ČSSD totiž napadla vnitrostranické primárky a chce přepočítat hlasy. Na hlasování podala stížnost předsednictvu strany. Server iROZHLAS.cz má dokument k dispozici.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové pražské ČSSD během stranických primárek v Praze

Členové pražské ČSSD během stranických primárek v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Postačilo neprovést (přeškrtnutí, pozn. red.) a přehlédnout označení arabského čísla u jediného kandidáta z celkových 36 na kterékoli z obou stran lístku, aby byla důsledkem neplatnost takového hlasu," stojí mimo jiné v dokumentu. Ten napadá hlavně složitý systém hlasovacích lístků, kvůli kterému třetina hlasů propadla.

Ludvíkovi nepomohly ani 'černé duše'. Jeho konec může přispět k pádu Sobotky

Číst článek

O složení kandidátek rozhodovala pražská ČSSD před dvěma týdny. Jako vítěz k nich vyšel místopředseda strany a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, který o 14 hlasů porazil v souboji o jedničku ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Na dalších místech se pak seřadili Pocheho spojenci.

Hlasování už ale tehdy provázely pochybné okolnosti. Objevilo se totiž podezření, že zejména zástupci Prahy 5 a 10, kteří patří mezi Ludvíkovy spojence, přivedou k primárkám účelově takové členy strany, kteří jsou sice formálně straníci, reálně se ale politického života neúčastní. Šéfové místních buněk je používají v případě vnitrostranických klání, aby jejich pomocí „přehlasovali soupeře".

Členové pražské ČSSD během stranických primárek v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Server iROZHLAS.cz už během primárek zmapoval, že k hlasování mnoho takových zřejmě přišlo. Řada hlasujících, se kterými redaktoři na místě mluvili, nedokázala vyjmenovat kandidáty, které jde podpořit. Mnozí navíc měli „taháky" jak hlasovat. Vedení Prahy 5 totiž rozdávalo vyplněné „vzorové" hlasovací lístky.

Jenže ani to nestačilo, kvůli složitému systému hlasování totiž byla třetina lístků vyřazena jako neplatná a to se teď spojencům ministra Ludvíka nelíbí.

Ludvík: Jde to mimo mě

„Podle nás byly špatně počítány preferenční hlasy, komise vyřadila řadu lístků, ze kterých je zjevné, koho chtěl hlasující podpořit. Kvůli drobné chybě ale vypadl celý lístek," vysvětluje šéf ČSSD na Praze 5 Jan Smetana, který je mezi stěžovateli a navíc je mezi těmi, kdo se v primárkách neúspěšně pokoušel dostat na přední místa kandidátky.

Kromě něj jsou pod stížností podepsáni třeba starosta Prahy 10 Vladimír Novák nebo pražský zastupitel Karel Březina.

I když všichni stěžovatelé patří do tábora, který podporoval ministra Ludvíka, sám Ludvík říká, že s iniciativou nemá nic společného. „Vůbec, jde to mimo mě. Navíc se to mě ani netýká. Ta stížnost míří na počítání preferenčních hlasů a ne na hlasování o lídrovi," říká Ludvík.

Vedení strany bude o stížnosti rozhodovat. „Nebudu to nijak blíže komentovat, jsou to vnitrostranické záležitosti ČSSD," řekl šéf Ústřední kontrolní komise strany Roman Váňa. Nespokojení straníci slibují, že zůstanou u stížnosti. Žalobu k soudu prý podávat nechtějí.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme