'Přepošleš mi ten kód?' Phishingových útoků přibývá, schovávají se za falešný profil na Facebooku

Stalo se vám, že vás na facebooku v poslední době požádal o přátelství někdo, koho už v přátelích máte? Možná jste se stali obětí takzvaného phishingového útoku, při němž vás podvodník pod identitou vašeho přítele obere o peníze. Podle Národního bezpečnostního týmu podobných pokusů přibývá.

Facebook Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor na falešné profily vašich přátel na Facebooku (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

„Muž seděl u počítače, pracoval a najednou říkal, že ho na facebooku žádám o přátelství, a co je to za fór. Já myslela, že je to také vtip, tak jsem se smála a říkala: ‚No jasně, moc ráda s tebou budu kamarádit, manželi.‘ A smáli jsme se tomu. Pak ale říká: 'Fakt, ty mi tady vyskakuješ. Pojď se podívat, jestli jsou to tvoje profilové fotky',“ popisuje Radiožurnálu Alice Kavková.

Šla se tedy podívat a opravdu. Profilová i úvodní fotka odpovídaly jejímu facebookovému profilu. Něco tam ale přece jen nesedělo.

„Už nám to trochu 'neštymovalo'. Všimla jsem si, že je tam napsáno, že budu mít narozeniny, a já je přitom mám až v listopadu. Najeli jsme na ten profil a tam nebyli moji přátelé, na 'tajmlajně' nebyly moje věci… Bylo nám jasné, že někdo dělá můj 'fejkový' profil,“ dodává Alice.

Útoků přibývá

Pak jí začali psát přátelé, co se děje a proč je znovu žádá o přátelství. Proto chtěla falešný profil zablokovat, ten ale po chvíli zmizel. Stala se obětí takzvaného phishingového útoku.

Těch podle Radky Vařechové z Národního bezpečnostního týmu v poslední době přibývá. „Po přijetí žádosti útočník rozesílá novým přátelům zprávy, kde se snaží získat cílenou konverzací telefonní číslo. Když ho získá, využije ho k zadání platby přes platební bránu, takvaznou m-platbu,“ říká.

Útočník, který se skrývá pod ukradenou identitou, pak na oběť tlačí a chce poslat autorizační kód. Pokud oběť kód útočníkovi zašle, platba je autorizovaná a peníze mizí z účtu.

Vývojář webových aplikací Michal Špaček radí být obezřetný. „Dávat si pozor na to, co mi kdo píše, a snažit se zamyslet, jestli to, co ten člověk chce, je reálné, a případně to zkusit nějak zpětně ověřit. Například mu zavolat,“ vysvětluje.

Vhodné je i nemít veřejný seznam přátel. Že se jedná o podvod, můžou lidé poznat třeba podle toho, že úroveň češtiny v konverzacích útočníků je špatná a připomíná strojový překlad. Národní bezpečnostní tým zatím registruje jen několik případů, kdy uživatelé o peníze skutečně přišli.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme