Komplikace při dostavbě D1 u Přerova. Soud zrušil verdikt o změně územního rozhodnutí

Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v červnu potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Příprava této dopravní stavby se kvůli tomu zkomplikuje. Na twitteru to oznámil ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl.

Přerov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Stavba musí začít nejpozději na podzim 2021, kdy pro tento dopravní projekt končí výjimka z EIA.

Stížnosti aktivistů i změny mezi zájemci. Silničáři museli zrušit zakázku na stavbu D1 u Říkovic

Číst článek

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu, proti tomu bylo ale v prosinci podáno devět odvolání. Krajský úřad v létě odvoláním nevyhověl a změnu potvrdil.

Proti změně územního rozhodnutí bylo následně podáno několik žalob, které neměly odkladný účinek, a proto příprava této důležité dopravní stavby mohla pokračovat.

„Krajský soud v Ostravě zrušil v úterý rozhodnutí krajského úřadu Olomouckého kraje ze dne 8. června, kterým byla potvrzena právní moc změny územního rozhodnutí na stavbu D1 136 Říkovice - Přerov, čímž vyhověl žalobě občanského sdružení Děti Země a zapsaného spolku Krajina Dluhonice,“ uvedl na twitteru Mátl.

Krajský soud v Ostravě zrušil dnes Rozhodnutí KÚ Olomouckého kraje ze dne 8.6.2020, kterým byla potvrzena právní moc změny územního rozhodnutí na stavbu “D1 136 Říkovice - Přerov”, čímž vyhověl žalobě OS Děti Země a Krajina Dluhonice z.s. ☹️

20:16 – 20. 10. 2020

8 11

V září Mátl řekl, že případné zrušení územního rozhodnutí by „samozřejmě byla zásadní komplikace“. Podle aktuálního Mátlova komentáře na twitteru zatím nelze odhadnout další postup, protože vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ještě neprostudovalo písemný rozsudek.

Začne stavba v létě?

„Důležité pro další postup bude, jak a kdy se podaří vypořádat krajskému úřadu Olomouckého kraje s rozsudkem a opět rozhodnout o rozkladu proti vydané změně územního rozhodnutí,“ uvedl.

Zeptejte se, proč blokují stavbu dálnice D1, nabádají v Přerově plakáty s číslem na Děti Země

Číst článek

ŘSD už podalo žádost o stavební povolení na stavbu D1 z Přerova do Říkovic. Stavební řízení mělo být zahájeno na podzim. Server Zdopravy.cz upozornil, že řízení se přeruší do doby, než bude jasno o územním rozhodnutí. „Je to komplikace. Do doby odůvodnění rozsudku neumíme posoudit dopad na celou přípravu,“ řekl severu ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

ŘSD podle Mátla plánuje, že v listopadu vypíše výběrové řízení na zhotovitele D1 u Přerova, jehož jméno by mělo být známo příští rok v květnu či červnu. Pokud stavební povolení nabude právní moci, tak chce ŘSD stavbu úseku D1 u Přerova zahájit příští rok v létě.

Řízení o změně územního rozhodnutí na poslední část D1 u Přerova začalo na jaře 2017, zejména kvůli změně projektu mimoúrovňového křížení Přerov-sever, ze kterého se podle předsedy Dětí Země Miroslava Patrika nakonec stala komplikovaná okružní křižovatka nevyhovující normám. Organizace Děti Země v odvolání požadovala posouzení varianty trasy dálnice D1 s odchýlením u Dluhonic asi o 150 metrů na východ směrem k Přerovu.

Omlouvám se, ale nyní je předčasné bez znalosti detailů rozsudku KS v Ostravě hovořit o dalším postupu. Důležité pro další postup bude, jak a kdy se podaří vypořádat KÚ Olomouckého kraje s rozsudkem a opět rozhodnout o rozkladu proti vydané změně ÚR.

23:54 – 20. 10. 2020

2

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme